Drzewo tlenowe charakteryzuje się nieprawdopodobnie szybkim wzrostem. W ciągu roku może urosnąć nawet o 3 metry. To nie tylko sposób na błyskawiczne zadrzewienie posesji bardzo atrakcyjną wizualnie rośliną, ale również ukłon w stronę ochrony środowiska, ponieważ drzewo tlenowe skutecznie oczyszcza powietrze. Sprawdź, jak wygląda drzewo tlenowe, czy w Polsce można uprawiać drzewa tlenowe i dlaczego warto mieć je we własnym ogrodzie.

Zagadnienia w artykule:
  • Jak wygląda drzewo tlenowe? Drzewo tlenowe paulownia
  • Drzewo tlenowe w ogrodzie - ekologiczny wymiar
  • Czy warto sadzić drzewa tlenowe? Zalety drzewa tlenowego
  • Czy w Polsce można uprawiać drzewa tlenowe?
  • Drzewo tlenowe sadzonki - czy się przyjmą?
  • Jak sadzić drzewo tlenowe?
  • Drzewo tlenowe - jak szybko rośnie?
  • Drzewo tlenowe, kwitnienie - czy są szanse na kwiaty w rodzimym klimacie?
  • Drzewo tlenowe - kiedy przycinać?

Jak wygląda drzewo tlenowe? Drzewo tlenowe paulownia

Drzewo tlenowe Oxytree jest młodą odmianą paulowni. Hybryda powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków: Paulownia elongata i Paulownia fortunei i przejęła najlepsze cechy ich obu. Drzewo jest wyjątkowo atrakcyjne. Ma szary smukły pień, parasolowaty pokrój, a duże liście o sercowatym kształcie mogą osiągnąć kilkadziesiąt centymetrów długości.

To jeszcze nie koniec zalet, gdyż atrakcyjne kwiaty drzewa tlenowego występują w kształcie dzwonków i przybierają barwę lila-fioletową. Długość kwiatostanów to ponad 40 cm, a wiechy są bardzo reprezentacyjne i pojawiają się przed liśćmi. Drzewo tlenowe kwitnie w maju i ma miododajne kwiaty. Po ścięciu drzewo tlenowe nie umiera, tylko tworzy odrosty.

Drzewo tlenowe w ogrodzie - ekologiczny wymiar

Nazwę oxytree, czyli pojęcie „drzewo tlenowe” wymyślił Łukasz Wilczewski, właściciel firmy Oxytree S.A., która następnie przekształciła się w Lasy Tlenowe S.A. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i genialnym chwytem marketingowym. Faktem jest, że liście drzewa tlenowego pochłaniają 10 razy więcej dwutlenku węgla, niż inne rodzime gatunki drzew. To właśnie ten atut przyniósł drzewu tlenowemu ogromną popularność i legendarny wręcz wymiar, skupiający się na tematyce ratowania planety w kontekście zarówno oczyszczania powietrza, jak i szybko wyczerpujących się zasobów naturalnych.

Czy warto sadzić drzewa tlenowe? Zalety drzewa tlenowego

Można zapytać, co drzewo tlenowe ma wspólnego z zasobami naturalnymi? Otóż okazuje się, że ma. Po sześciu latach drzewo tlenowe osiąga wartość przemysłową, czyli można je ściąć i wykorzystać w różnych branżach przemysłu. Drewno pochodzące z drzewa tlenowego jest cenione w branży meblarskiej, a zrębki i odpady mają doskonałe parametry energetyczne i mogą posłużyć jako biomasa. Kwiaty natomiast wabią pszczoły i są miododajne, a to z kolei raj dla pszczelarzy i właścicieli uli, osadzonych w przydomowych ogrodach.

To jeszcze nie koniec zalet drzewa tlenowego. Liście drzewa tlenowego to dobry materiał na paszę dla zwierząt przeżuwających. Dobrze sprawdzają się również jako produkt do wytwarzania nawozów. Drzewo tlenowe może być postrzegane jako szansa, ale również zagrożenie dla rodzimych gatunków. Uspokajać może fakt, że drzewo tlenowe rodzi bezpłodne nasiona, czyli roślinę można pozyskać jedynie z sadzonki, więc nie ma ryzyka rozsiania się i samodzielnego zdominowania flory w Polsce.

Czy w Polsce można uprawiać drzewa tlenowe?

Nie ma obostrzeń dotyczących uprawy drzewa tlenowego we własnym ogrodzie. Należy mieć jednak na względzie, że szybko osiągnie spore rozmiary i może zacieniać słabsze, niżej rosnące gatunki. Drzewo tlenowe może stanowić samodzielny element dekoracyjny w ogrodzie lub tworzyć szpaler. Doskonale sprawdza się również jako umocnienie skarp przez wzgląd na długi palowy korzeń.

Drzewo tlenowe sadzonki - czy się przyjmą?

Drzewo tlenowe nie jest wymagające i wytrzymuje nawet srogie polskie zimy oraz upalne lata. Uznaje się, że najlepszymi miesiącami na zasadzenie drzewa tlenowego są maj i czerwiec, aby wystarczająco wzmocniło się przed zimą. Szybko rośnie i nie jest wybredne, więc przyjmie się w zasadzie na każdym podłożu, czyli glebach lekkich, mało zasobnych, a nawet kamienistych.

Jedynym warunkiem dorodnego wzrostu drzewa jest brak nadmiernej wilgoci. Drzewo tlenowe lubi stanowiska osłonięte od wiatru i nasłonecznione. W pierwszym roku dobrze jest podlewać drzewo tlenowe i nawieźć je 2-3 razy, jednak w kolejnych latach doskonale poradzi sobie już samo.

Jak sadzić drzewo tlenowe?

Sadzenie drzewa tlenowego nie jest skomplikowane. Należy wykopać dół o głębokości około 80 cm i średnicy 50 cm, a na jego spód wysypuje się kompost wymieszany z częścią wcześniej wykopanej ziemi. Na powstałą mieszankę warto wylać preparat bakteryjny w celu osiągnięcia lepszej równowagi biologicznej gleby. Następnie dół należy zasypać, a ziemię obficie podlać.

Sadzonkę drzewa tlenowego należy delikatnie wyjąć z doniczki wraz z ziemią i umieścić ją w niewielkim, wykopanym wcześniej dołku na przygotowanym uprzednio gruncie. Trzeba uważać, aby korzenie nie zetknęły się z nawozem. Na koniec usypuje się niewielki kopiec u podstawy sadzonki, aby podczas podlewania odseparować roślinę od bezpośredniego kontaktu z wodą. Konsekwencją braku kopca może być zgnicie rośliny, ponieważ sadzonki drzewa tlenowego, jak i dorosłe egzemplarze, źle znoszą nadmierną wilgoć.

Drzewo tlenowe - jak szybko rośnie?

Drzewo tlenowe rośnie naprawdę szybko. Po dwóch latach na posesji pojawi się 6-metrowy egzemplarz, zachwycający ogromnymi ozdobnymi aksamitnymi w dotyku liśćmi. Sześcioletnie drzewo tlenowe osiąga wysokość 16 metrów, a średnica pnia dochodzi do 35 cm. To dobry moment dla plantatorów na ścięcie drzewa.

Drzewo tlenowe, kwitnienie - czy są szanse na kwiaty w rodzimym klimacie?

Dobrą wiadomością jest, że drzewo tlenowe kwitnie, również rosnąc w Polsce. Kwitnienie przypada na okres od maja do lipca. Drzewo tlenowe w ogrodzie zakwitnie po osiągnięciu dojrzałości, czyli po 3-4 latach od zasadzenia, zachwycając pachnącymi gronami kolorowych kwiatów. Oxytree zakwitnie tylko po łagodnej zimie, ponieważ kwiaty w starciu z piętnastostopniowym mrozem nie mają szans na przetrwanie. To, że drzewo ma bezpłodne nasiona, nie oznacza, że nie owocuje. Sporej wielkości owalne owoce tworzą na gałęziach ozdobne skupiska, stopniowo zmieniające kolor od zielonego po brązowy.

Drzewo tlenowe - kiedy przycinać?

Importerzy sadzonek bardzo dokładnie opisują, jak ciąć drzewo tlenowe, aby najlepiej rosło. Jeśli drzewo w pierwszym roku nie osiągnie wysokości 1,5 metra, w kolejnym roku na wiosnę (w marcu) należy je ściąć na wysokości około 5 cm nad gruntem. Miejsce cięcia dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą. Po tym zabiegu drzewo wypuści nowe pędy. Kiedy młode pędy osiągną wysokość 30 cm, należy wybrać najmocniejszy z nich, a pozostałe usunąć sekatorem. Można również nie usuwać pobocznych pędów, a w konsekwencji rozwiną się one w gałęzie. Zawsze wiosną warto oczyścić koronę drzewa tlenowego z przemarzniętych pędów, wycinając je.

Autor
Czy warto zasadzić drzewo tlenowe? Czy przyjmie się w polskich warunkach?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...