Krety to fascynujące ssaki i warto poznać ich charakterystykę, na nic jednak zalety, kiedy wypielęgnowany trawnik w zaledwie jedną dobę zamienia się w pobojowisko pełne kopców. Na taki widok każdemu mogą puścić nerwy, ale warto zachować umiar w walce z kretem, ponieważ to niewielkie stworzenie jest pożyteczne i w dodatku częściowo chronione. Jeśli poczucie estetyki cierpi jednak katusze, to mamy dobrą wiadomość. Skuteczne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu w sposób humanitarny naprawdę istnieją i świetnie się sprawdzają.

Kret w ogrodzie - zalety

Kiedy do ogrodu zawita kret, działka staje się torem przeszkód i polem bitwy, na którym stacza się walka o terytorium. W roli bohatera właściciel działki, w roli wroga natomiast pan lub pani kret. Stworzenie jest bardzo pracowite i w ciągu godziny potrafi wykopać tunel o długości 7 metrów. Zanim zostaną wytoczone ciężkie działa, warto dowiedzieć się, co dobrego w ogrodzie robi kret.

• Kret redukuje populację owadów - pędraki, larwy i poczwarki, podgryzające korzenie roślin ogrodowych i rujnujące trawniki, mają naturalnego wroga, czyli kreta.

• Kret nie pogardzi również chrabąszczami, dżdżownicami, drutowcami, czy turkuciem podjadkiem.

• Kret nie zagraża roślinom ogrodowym, ponieważ jest drapieżnikiem i mięsożercą. Kret ogranicza ilość ślimaków bez skorupek, które są bezlitosnymi szkodnikami w ogrodzie dekoracyjnym i warzywniku.

• Kret chętnie zjada zarówno ślimaki, jak i złożone przez nie jaja.

Kret spulchnia ziemię - ziemia z kopca to idealny materiał na ziemię doniczkową.

• Kret skutecznie drenuje ziemię, ograniczając procesy gnilne i zjawisko przyduchy glebowej.  

Kret w ogrodzie, co robić? Domowe sposoby na kreta w ogrodzie

My doradzamy, żeby pokochać, ale rozumiemy rozpacz na widok kretowisk, dlatego odpowiedź brzmi: nie zbijać, tylko przegonić. Czym przegonić kreta z ogrodu? Jest mnóstwo skutecznych wypróbowanych sposobów na kreta, polecanych przez doświadczonych ogrodników. Większość z nich to domowe sposoby na kreta, niewymagające wydania fortuny z budżetu domowego. Poniżej przegląd najskuteczniejszych sposobów na kreta w ogrodzie.

Sposoby na kreta w ogrodzie - siatka na krety, czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć

Siatka na krety układana w poziomie jest podziemną zaporą. Siatki zaporowe montuje się najczęściej na całej powierzchni działki, około 10 cm poniżej poziomu trawnika. To rozwiązane dedykowane jest raczej nowym ogrodom, ponieważ w ogrodach wieloletnich na dobre rozrosły się już rośliny ozdobne i krzewy, a szkoda byłoby je stracić. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, już na etapie planowania ogrodu warto rozważyć montaż siatki zaporowej, aby w przyszłości uniknąć odwiedzin kretów i nornic.

Siatka na krety nie wpływa na rozrost nowych roślin, ponieważ korzenie z powodzeniem znajdą sobie drogę pomiędzy oczkami siatki. Kret ryje w ziemi na głębokość maksymalnie 50 cm, więc sprawdzi się również głęboka na 60 cm podmurówka lub siatka na krety, wkopana pionowo dookoła działki.

Czy sierść psa odstrasza krety?

Szczęśliwi posiadacze psów i kotów, mogą spać spokojniej. Krety lubią ciszę i spokój, dlatego bieganie psa po ogrodzie może odstraszy kreta, który stwierdzi, że to dla niego nieprzyjazny teren. Tak samo zadziała polujący nocami kot. Krety boją się psów i kotów, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu. Dobrym sposobem jest zebranie sierści psa lub kota i powkładanie kępek głęboko do kopców, co również zadziała odstraszająco na kreta.

Jak skutecznie złapać kreta? Pułapki na kreta

Idealnie byłoby złapać kreta i wynieść go daleko do lasu, nie robiąc mu krzywdy. Najbardziej cierpliwi bohaterowie na swojej działce, wyposażeni w szpadel, ustawiają krzesło w pobliżu dopiero tworzącego się kopca i wyczekują moment poruszenia ziemi na wierzchu kopca, aby wykopać kreta, który w wygodnym wiaderku zostaje wyniesiony daleko poza działkę.

W przypadku braku czasu i cierpliwości można zaopatrzyć się w specjalne wyposażone w zapadki pułapki na kreta, które są do zakupienia w sklepach ogrodniczych. Pułapki są żywołapkami, co oznacza, że nie zrobią stworzeniu krzywdy. Pułapki na krety mieszczą się w tunelu używanym przez kreta, a wykonanie zadania „meldują” zmianą położenia sygnalizatora. W sytuacji jego braku warto sprawdzać co kilka godzin zawartość pułapki, ponieważ kret ginie po około 10 godzinach bez pokarmu.

Jak naturalnie pozbyć się kreta? Jakimi zapachami odstraszyć kreta z ogródka?

Krety mają świetnie rozwinięty zmysł węchu, więc łatwo można je zniechęcić do bytowania w ogrodzie. Najłatwiejszą metodą jest posadzenie roślin, odstraszających krety zapachem. Kret nie lubi zapachu czosnku, lawendy, mięty i bazylii, odstraszy go również wilczomlecz groszkowy, rącznik pospolity, szachownica cesarska, narcyz i aksamitka. Sadzenie w ogrodzie tych roślin może odstraszyć kreta i przepędzić z działki. Mając za płotem czyściutki zadbany trawnik z pewnością będzie wolał tam żerować, niż w ogrodzie pełnym nieprzyjemnych dla niego zapachów.

Kreta już zadomowionego w ogrodzie można przepędzić, ścinając kawałki tych roślin i wsadzając je do kopców. Niektórzy polecają również wykonanie naparu z wyżej wymienionych roślin i wlanie go do tuneli lub włożenie ząbków czosnku, aby zapach rozniósł się po korytarzach i wypędził kreta. Podobnie działają gotowe odstraszacze na krety w płynie i sprayu oraz karbid, który po wsypaniu do tunelu i nasiąknięciu wilgocią, wytworzy acetylen, a w rezultacie bardzo nieprzyjemny dla kreta zapach.

Skuteczne sposoby na kreta - odstraszacze dźwiękowe i wibrujące

Krety mają również dobrze rozwinięty słuch, więc wszelkie emitery i odstraszacze dźwiękowe na krety również się przydadzą. Odstraszacze domowej roboty to wetknięte w kopiec zwykłe pręty z zatkniętą na końcu metalową puszką. Będą generować pod wpływem wiatru hałas i wibracje. Podobnie zadziała zwykły odpustowy wiatraczek. Profesjonalne solarne ultradźwiękowe i wibracyjne odstraszacze na krety to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za sztukę, jednak użytkownicy zapewniają, że warto ponieść ten koszt. Odstraszacze dźwiękowe i wibracyjne sprawdzają się najlepiej w początkowej fazie bytowania kreta, ponieważ z czasem zwierzęta mogą przyzwyczaić się do dźwięku i zacząć go ignorować.

Pozbycie się kreta poprzez ograniczenie mu pożywienia

Kret, jak każde zwierzę, będzie chętniej bywał tam, gdzie jest dostatek pokarmu. Ograniczając na działce populację ślimaków bez skorupek, pędraków i szkodników roślin, żyjących w glebie, skutecznie zniechęcimy kreta do zadomowienia się w ogrodzie. Stosując łagodne naturalne środki eliminujące szkodliwe owady w gleby, pozbędziemy się ich dużej ilości i tym samym odetniemy kreta od pożywienia. Z pewnością poszuka sobie miejsca bogatszego w pożywienie.

Jak pozbyć się kreta raz na zawsze?

Powiedzmy to głośno, nie jesteśmy zwolennikami uśmiercania kretów. To pożyteczne zwierzęta, potrzebne przyrodzie. Stawiamy na wypędzenie i odstraszenie kreta, dlatego nie polecamy trutek chemicznych i ryzykownych sposobów, czyniących więcej zła, niż dobra. Najlepiej sprawdza się połączenie kilku humanitarnych sposobów, czyli walka z kretem na wielu frontach. Poprzez zapach, dźwięk, wibracje, ograniczenie pożywienia i złapanie kreta oraz zwrócenie mu wolności w innym miejscu, przysłużymy się naturze.

Autor
Skuteczne sposoby na zwalczanie kreta w ogrodzie
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...