Rośliny okrywowe, zwane także przykrywającymi lub zadarniającymi, rosną nisko nad ziemią i tworzą gęsty dywan z liści lub pędów. Ich główną funkcją jest - zgodnie z nazwą - pokrywanie powierzchni gleby. Dzięki temu stanowią efektowną oraz trwałą alternatywę dla trawnika. Dlaczego warto rozważyć rośliny okrywowe w ogrodzie i jakie gatunki są godne uwagi?

Istnieją różne sposoby na to, by stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń zieloną wokół domu. Nie musi to być tradycyjny trawnik - rośliny okrywowe są nie tylko bardziej efektowne, lecz także mało wymagające.

Dlaczego rośliny okrywowe?

 • Łatwa pielęgnacja: rośliny okrywowe zazwyczaj wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż trawnik. Nie trzeba ich regularnie kosić ani nawozić. Ogranicza to czas i koszty związane z utrzymaniem ogrodu.
 • Ochrona gleby: takie rośliny pomagają chronić ziemię przed erozją, utrzymując ją na swoim miejscu. Korzenie tych roślin działają tu jak naturalna bariera.
 • Większa bioróżnorodność: rośliny okrywowe przyciągają różne gatunki owadów i ptaków, co może zwiększyć bioróżnorodność w ogrodzie, a także pomóc w naturalnym zwalczaniu szkodników.
 • Estetyka: różnorodność kształtów, kolorów i tekstur to ogromne atuty roślin okrywowych. Dzięki temu można stworzyć atrakcyjne wizualnie kompozycje ogrodowe.

Wybór roślin okrywowych - byliny

Jakie rośliny okrywowe warto posadzić w ogrodzie zamiast trawnika? Ciekawą grupę stanowią byliny, które świetnie prezentują się właściwie przez cały rok. Ponadto odradzają się co roku, pięknie kwitną w okresie wegetacyjnym, a także są trwałe i odporne na suszę. Polecane byliny okrywowe to m.in.:

 • Barwinek pospolity: wiosną i latem kwitnie najczęściej na niebiesko lub fioletowo, ale istnieją także odmiany o białych lub różowych kwiatach. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych ani częstego podlewania. Tworzy też gęsty dywan z liści, który przykrywa glebę, a przy okazji hamuje wzrost chwastów.
 • Epimedium: roślina o ciekawych liściach, doskonała do zadarniania i okrywania terenu zwłaszcza pod koronami drzew. Spotkamy też odmiany kwitnące, jak np. epimedium wielkokwiatowe.
 • Bergenia: w Polsce uprawia się przede wszystkim bergenię sercowatą albo orzęsioną. Obydwa gatunki są mrozoodporne, wytrzymałe, mało wymagające, niestraszne im susze. Najciekawiej wyglądają wiosną - w okresie kwitnienia.
 • Żurawka: niska roślina okrywowa, która tworzy gęsty dywan z purpurowymi lub niebieskimi, drobnymi kwiatami. Doskonale sprawdza się na obszarach o umiarkowanym nasłonecznieniu.
 • Mikołajek: roślina o dekoracyjnych liściach i różnorodnych odmianach kolorystycznych. Może być sadzony na obszarach cienistych lub półcienistych.
 • Tawuła: bylina o intensywnym zapachu i małych liściach. Jest idealna jako roślina okrywowa na obszarach słonecznych i suchych.
 • Rozchodnik: grupa sukulentów, która świetnie sprawdza się w roli roślin okrywowych. Rozchodniki są trwałe, szczególnie odporne na suszę oraz dostępne w wielu odmianach różniących się kształtem i kolorem liści.
 • Truskawka poziomkowa: nie tylko ozdobna, lecz także dostarczająca pysznych owoców. Można ją uprawiać w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu.

Inne pomysły na rośliny okrywowe zamiast trawnika

Wybór roślin okrywowych do ogrodu jest bardzo szeroki. Zamiast bylin można się zainteresować chociażby takimi gatunkami, jak:

 • Irga płożąca: jedna z najczęściej wybieranych roślin z grupy niskich krzewów płożących. Ma silne zdolności regeneracyjne, nie wymaga podlewania (z wyjątkiem okresów silnej suszy) ani przycinania.
 • Jałowiec płożący: ponieważ jest krzewem iglastym, można się cieszyć jego urodą i zielenią przez cały rok. Toleruje nawet słabe gleby oraz nie wymaga podlewania.
 • Lawenda: efektowna, pachnąca, doskonale znana osobom, które kochają styl prowansalski. Co ważne, jest mało wymagająca w pielęgnacji.
 • Krzewy rozłogowe: niektóre gatunki krzewów, takie jak berberys lub borówka brusznica, mają skłonność do rozrastania się poziomo i tworzenia gęstych dywanów z liści.
 • Pnącza: takie jak winorośl ozdobna, winobluszcz lub pnącza róż. Mogą rosnąć poziomo lub pionowo, pokrywając ściany, płoty czy pergole. Tworzą efektowne, gęste, zielone lub kolorowe pokrywy.
 • Trzcina: zwłaszcza odmiany o zwartym wzroście. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe w miejscach o wilgotnym podłożu lub nad wodami.

Jak zacząć przygodę z roślinami okrywowymi?

Zanim posadzimy rośliny okrywowe, dobrze zastanówmy się nad rozkładem kolorów, wysokością roślin oraz ich wymaganiami glebowymi. Ziemia powinna być wcześniej dobrze przekopana oraz odżywiona nawozem. Warto też pamiętać, że rośliny okrywowe najlepiej rosną na przepuszczalnej glebie.

Zależnie od gatunku rośliny dobieramy odpowiednią metodę rozmnażania (siew lub sadzenie rozsady) i oczywiście postępujemy zgodnie z konkretnymi zaleceniami - każda roślina może mieć inne. Po posadzeniu z czasem ograniczamy podlewanie. A że rośliny same dobrze zagęszczają przestrzeń, również usuwanie chwastów przestaje być potrzebne.

 

Autor
Rośliny okrywowe do ogrodu. Alternatywa dla trawnika?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...