Halloween to święto, które z roku na rok zyskuje na popularności w Polsce. Centralnym elementem tego dnia są lampiony z dyni. Zanim jednak przejdziemy do opisu, jak krok po kroku wykonać takie cudo, warto poznać historię tego zwyczaju.

Zagadnienia w artykule:
  • Historia lampionów na Halloween - skąd pochodzi ten zwyczaj?
  • Kiedy przypada Halloween? Historia święta
  • Co jest niezbędne do wykonania lampionu z dyni?
  • Jak krok po kroku wyciąć lampion z dyni?

Historia lampionów na Halloween - skąd pochodzi ten zwyczaj?

Choć dziś lampiony z dyni są symbolem Halloween na całym świecie, ich korzenie sięgają dawnych czasów i odległych zakątków Europy. Tradycja wycinania lampionów wywodzi się z Irlandii, a dokładniej z prastarego celtyckiego obyczaju obchodzenia festiwalu Samhain, kiedy to wierzono, że granice między światem żywych a zmarłych stają się cienkie, pozwalając duchom na swobodne przenikanie między nimi.

Legendy opowiadają o Jacku Latarniku, irlandzkim pijaku, który oszukał diabła, nie raz, ale kilkakrotnie. Za swoją przebiegłość został ukarany wiecznym błądzeniem po Ziemi bez możliwości osiągnięcia ani nieba, ani piekła po śmierci. Jedyne, co otrzymał, to płonący węgiel od samego diabła. Jack włożył węgiel do wydrążonej rzepki i od tego momentu przemierzał świat z niegasnącą latarnią.

Gdy irlandzcy imigranci przybyli w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych, zetknęli się z dynią - rośliną powszechną w Ameryce Północnej, która idealnie nadawała się do wyrobu latarni. Okazało się, że dynia jest łatwiejsza do rzeźbienia niż rzepa, a jej duża powierzchnia pozwalała na tworzenie bardziej rozbudowanych i artystycznych wzorów. Wkrótce lampiony z dyni stały się nieodłącznym elementem amerykańskiego obchodzenia Halloween, a z czasem trend ten rozprzestrzenił się na cały świat.

W ten sposób starożytny celtycki rytuał, opowieść o Jacku Latarniku i amerykańska innowacja połączyły się, dając nam dzisiejsze, powszechnie znane lampiony z dyni, które stanowią serce obchodów Halloween.

Kiedy przypada Halloween? Historia święta

Halloween, choć obecnie jest uważane za święto o charakterze głównie komercyjnym i zabawowym, ma głębokie korzenie historyczne. Obchodzone jest 31 października, czyli w przeddzień święta Wszystkich Świętych, które przypada na 1 listopada. Pochodzi z dawnych celtyckich tradycji i bywa kojarzone z festiwalem Samhain. Celtowie wierzyli, że właśnie w noc z 31 października na 1 listopada granica między światem żywych a zmarłych staje się niewidoczna, co pozwala duchom przenikać między tymi dwoma światami. W związku z tym ludzie zapalali ognie, nosili kostiumy i maski, aby odstraszyć złe duchy i przodków.

Wraz z upływem czasu i chrystianizacją Europy, tradycje te przemieszały się z chrześcijańskimi obchodami Wszystkich Świętych, choć zachowały wiele pierwotnych elementów. Po przybyciu imigrantów, zwłaszcza z Irlandii, do Stanów Zjednoczonych, tradycja ta przyjęła nową formę i zaczęła ewoluować w kierunku bardziej komercyjnym i rodzinno-zabawowym. Dziś Halloween obchodzone jest niemal na całym świecie z rozmachem, pełne jest radosnych parów, kostiumów, słodyczy i oczywiście - lampionów z dyni.

Co jest niezbędne do wykonania lampionu z dyni?

Aby przygotować lampion z dyni, potrzebujesz:

• dyni - najlepiej wybrać okrągłą, stabilną i średniej wielkości;

• ostrego noża - do wycinania "wieczka" dyni;

• łyżki - do wydrążenia wnętrza;

• długopisu lub markera - do narysowania wzoru twarzy;

• specjalnych nożyczek do wycinania dyni lub małego, ostrego noża - do wycinania twarzy;

• świeczki lub małego światełka LED.

Jak krok po kroku wyciąć lampion z dyni?  

Przygotowanie dyni: Zacznij od dokładnego umycia dyni i wysuszenia jej. Wybierz stronę dyni, która będzie Twoim "ekranem".

1. Wycinanie wieczka: Za pomocą ostrego noża wycinaj okrągły otwór na górze dyni. Staraj się trzymać nóż pod kątem, tak aby wieczko nie wpadało do środka dyni.

2. Wydrążenie wnętrza: Za pomocą łyżki usuń wnętrze dyni - pestki i miąższ. Ścianki dyni powinny być na tyle cienkie, by łatwo było wyciąć wzór, ale też na tyle grube, by lampion był stabilny.

3. Rysowanie wzoru: Na czystej powierzchni dyni, narysuj długopisem lub markerem wzór twarzy. Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub stworzyć własny.

4. Wycinanie twarzy: Używając specjalnych nożyków lub małego noża, delikatnie wycinaj narysowany wzór. Bądź ostrożny, aby nie uszkodzić dyni.

5. Umieszczenie światła: W wewnętrznej części dyni, umieść świeczkę lub światełko LED. Jeśli używasz świeczki, pamiętaj o bezpieczeństwie! Upewnij się, że wieczko dyni ma otwór, który pozwoli dymowi na wydostanie się na zewnątrz.

6. Prezentacja: Umieść swoją dynię na parapecie okna lub przy drzwiach wejściowych, aby wszyscy mogli podziwiać Twoje dzieło!

Halloween to okazja, by puścić wodze fantazji i stworzyć naprawdę niepowtarzalne lampiony. Skorzystaj z dostępnych narzędzi i szablonów lub zaprojektuj własne, unikalne wzory. Bez względu na to, jak zdecydujesz się uczcić to święto, pamiętaj o bezpieczeństwie i dobrej zabawie!