Dzieci bardzo potrzebują swobodnej, niedyrektywnej zabawy na świeżym powietrzu. Odpowiednio zaprojektowana w ogrodzie przestrzeń dla dziecka pozwala zaspokoić potrzebę nieskrępowanego ruchu, treningu motoryki dużej i wzmocnić integrację sensoryczną. W ostatnich latach wzrosła popularność wszelkich sprzętów, które pozwalają na łapanie równowagi, huśtanie, bujanie. Mają udowodniony pozytywny wpływ na rozwój czucia głębokiego u dzieci.

Bardzo dobrym pomysłem jest więc tzw. tyrolka, czyli rodzaj siedziska na lince, które jest zamocowane do innej liny rozpiętej pomiędzy dwoma punktami (np. drzewami). Taka zabawa pozwala bawić się bezpiecznie w zjazd. Oczywiście tyrolka powinna być zamontowana w taki sposób, który podczas zjazdu wyklucza uderzenie się dziecka o drzewa czy małą architekturę ogrodową. Na końcu trasy warto przygotować miękkie lądowanie, na przykład wysypać kilka worków piasku.

Dla młodszych alternatywą będzie zjeżdżalnia - w ofercie Leroy Merlin pojawiły się modele w stonowanych kolorach, przyjemnie harmonizujące z ogrodową zielenią.

Świetne dla dzieci są też wielofunkcyjne gotowe place zabaw, w których skład wchodzą urządzenia do wspinania, drabinki i huśtawki, które umożliwiają zabawy grupowe, na przykład w dom. Dobrze zaprojektowana bawialnia ogrodowa nie jest przeładowana sprzętami - wybieramy trzy, cztery urządzenia o różnym zastosowaniu. Uzupełnić może je element naturalny, pozwalający dziecku na samodzielne odkrywanie świata i niedyrektywną zabawę: na przykład usypana z ziemi i obsiana trawą górka albo tunel do czołgania się, który wykonany jest z rury przepustowej i umieszczony w nasypie.
Dookoła placu zabaw sadzimy bezpieczne rośliny, najlepiej bez owoców. Wykluczone są toksyczne cisy, ciemierniki, konwalie itp.

Gotowe konstrukcje do zabawy mają wiele zalet. Ich sprytny design gwarantuje bezpieczeństwo, zajmują też niewiele miejsca. Dzieci mają zaś zapewnione różnorodne formy aktywności ruchowej. Ścianka wspinaczkowa na bocznej ścianie to dodatkowa atrakcja, którą łatwo stworzyć za pomocą kilku gotowych chwytów i wkrętarki. LEROY MERLIN