Wystawa Józefa Robakowskiego przedstawia artystę w dialogu z innymi twórcami. Artysta - klasyk polskiego filmu eksperymentalnego i awangardy - jawi się na niej nie tylko jako twórca multimedialny, ale również inicjator i członek grup artystycznych; kurator i organizator wystaw, wydarzeń i projektów.

Prezentacja sztuki Józefa Robakowskiego poświęcona jest zagadnieniom współpracy oraz idei pracy wspólnej, obecnym w jego twórczości od lat 60. do dzisiaj. Wybrane prace i materiały archiwalne pokazane na wystawie i ujęte w publikacji odsłaniają ważny i znaczący aspekt jego praktyki artystycznej, którym jest trwały dialog z innymi twórcami.

Polityczny wymiar sztuki Józefa Robakowskiego jest widoczny w pracach wyraźnie odwołujących się do stanu wojennego, np. w filmie "Państwo Wojny" (1982). Wystawa ukazuje go jako twórcę eksperymentalnego, działającego często poza oficjalnym obiegiem muzeów i galerii.

Zagadnienia zaufania, wspólnej ekspresji i doświadczeń pokazane są poprzez działalność i akcje zainicjowane przez Galerię Wymiany, założoną przez artystę w jego mieszkaniu w Łodzi w 1978 roku.

Wystawa obejmuje filmy i prace wideo, takie jak: "Rynek", 1970 (współpraca Ryszard Meissner i Tadeusz Junak) zrealizowany w ramach Warsztatu Formy Filmowej; "Żywa galeria" 1974–75; "Uwaga: Światło!", 1981–2004 (współpraca Paul Sharits i Wiesław Michalak); "Sztuka to potęga!", 1984–85 (z muzyką słoweńskiej grupy Laibach) oraz "Uniesienie. Oratorium dla Katarzyny Kobro" (2011).

Kuratorskie modele i strategie pracy Józefa Robakowskiego przedstawione są za pomocą dokumentacji z działalności grup artystycznych, do których należał (m.in. Zero 61, Warsztat Formy Filmowej), z akcji Pielgrzymka Artystyczna, która miała miejsce w Łodzi w 1983 roku, a także archiwalnych fotografii z wystawy Lochy Manhattanu (Łódź, 1989).

kuratorzy: Michał Jachuła, Tobi Maier