"Paradoks codzienności, który jednych postawił w obozowym piekle, a innym pozwolił na wiosenny spacer" to nowa treść prac Moniki Szwed. Na wystawie zobaczymy 11 prac na papierach, rysowanych ulubioną techniką Moniki - pastelem olejnym.

Materiałem, z którego powstały nowe rysunki, były - jak często u Moniki Szwed - zdjęcia z fragmentami codzienności. Zwyczajne zdjęcia, przypadkowe, które łączy tylko jedno: czas powstania - 1939-1945. Mówi artystka: Na odwrocie fotografii umieszczono daty, wszystkie mieszczą się w okresie wojennym.(…) w tym samym czasie, równolegle, dzieją się historie i straszne i piękne, okrutne i zwyczajne (…): kobieta portretująca się u fotografa, spacer, dzieci, oglądanie bystrego żebraka.

Wystawa nosi tytuł "JUŻ" bo jak wyjaśnia Monika Szwed: Ten mały, jednak ekspresywny wyraz uwydatnił granicę, chwilę od której następuje zmiana. Odległe na pozór rzeczywistości współistnieją w świecie - i podobnie jest z granicą, którą określa "już": albo jest ona błaha, niezauważalna, taka, że "nikt nie uwierzy, że staje się już" albo jej rozmiar i ciężar znaczyć JUŻ będzie każdy dzień.

Zestawienie świata lęków i marzeń z rzeczywistością od początku odgrywa ważną rolę w twórczości Moniki Szwed. Jej kompozycje przywołują na myśl mgliste wspomnienia z przeszłości i dzieciństwa. Tym niemniej, jej najnowsze prace sięgają po estetykę fotografii w bardziej bezpośredni sposób niż do tej pory.

Monika Szwed debiutowała w Zderzaku wystawą "23 koany". Wystawa ta była całkowitym zaskoczeniem: autorkę nazwano "najbardziej zagadkową artystką młodego pokolenia". Wyszukany kolor, subtelny rysunek, metamorfozy obrazu, zapożyczenia z japońskich grafik albo z bajek dla dzieci, sceny z pogranicza jawy i snu, przedmioty wyjęte z pierwotnych kontekstów - pastele na papierze wycinanym ręcznie w kształt koła w niczym nie przypominały „mainstreamowego” popbanalizmu.

Monika Szwed (ur. 1978) - studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1998 - 2003. Dyplom uzyskała w roku 2003. Laureatka III edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "MŁODA POLSKA". Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.