Dania szczyci się długą i bogatą tradycją wspierania kultury i sztuki. Już Hans Christian Andersen, ubogi młody człowiek, mógł na początku XIX wieku zdobyć wykształcenie, a potem tworzyć i podróżować dzięki stypendium królewskiej fundacji ad usus publicos. Dziś najważniejszą instytucją, która pełni tę rolę i wspiera twórców jest Duńska Fundacja Sztuki działająca od 1964 roku przy ministerstwie kultury.

Jej celem jest promowanie duńskiej sztuki poprzez różnorodne formy finansowego wspierania twórczej aktywności. Od 1978 roku jeden z jej zespołów, Komisja ds. Rzemiosła Artystycznego i Designu, kupuje biżuterię celem prezentowania sztuki jubilerskiej szerszej publiczności. Zakupioną biżuterię trzymano w sejfie aż do 2007 roku, kiedy to ówczesna przewodnicząca komisji, graficzka Mia Okkels, zaproponowała wydzielenie kolekcji, która mogłaby być dostępna dla obywateli.

I tak powstała "Szkatułka" - wybrany zespół klejnotów z zasobów Duńskiej Fundacji Sztuki, które obywatele mogą wypożyczać jeśli planują udział w oficjalnych wydarzeniach w kraju i za granicą. Umożliwia to jej prezentowanie w formie najwłaściwszej - gdy jest noszona- wszak klejnoty to "rzeźby do noszenia".

Biżuteria jest wówczas oglądana przez wiele osób, promuje duńską sztukę i rozpowszechnia wiedzę na temat jej twórców. Idea ta cieszy się wielkim powodzeniem, a zainteresowani mogą korzystać z katalogu on-line na www.statenskunstfondssmykkeskrin.dk.

Zawartość bezcennej szkatułki możemy podziwiać w oryginale w gdańskim Muzeum Bursztynu na wystawie, która przedstawiając rozwój duńskiej biżuterii od połowy XX wieku do dziś, jest świadectwem mistrzowskiego poziomu duńskiego złotnictwa i designu.