W piątek 27 lipca o godzinie 22.50 telewizja DOMO+ pokaże film dokumentalny "Eames: architekt i malarka" o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów - jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku.

Zaprojektowane przez nich fotele i krzesła to już ikony designu. Nawet ci, którzy nie interesują się wzornictwem, znają je "z widzenia". Nic dziwnego, Ray i Charles Eamesowie przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych.

- Mało kto zaprojektował tak wiele nie tylko best- ale też longsellerów - mówi o Eamesach Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu i portalu "Design Alive". - Jakim cudem zyskali uwielbienie kilku pokoleń? W ich projektach forma zawsze wynikała z funkcji, a nie odwrotnie. I przyznam, że jeszcze nie spotkałam kogoś, komu "na Eamsach" byłoby niewygodnie - dodaje.

Ona malarka, on architekt - najbardziej znani są z charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, ale oboje byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek.

Film "Eames: architekt i malarka", który zobaczymy w DOMO+, opowiada o ich życiu prywatnym i najważniejszych osiagnięciach jako projektantów.

- Nie było Jej i Jego. Byli Oni: Eamesowie. Tworzyli w synergii, wzajemnie się inspirując i krytykując. Dzięki temu, nic nie było wtórne, nawet technologie. Im zawdzięczamy gięcie sklejki dotąd niewykonalne - podkreśla Ewa Trzcionka.

Warto więc obejrzeć historię założycieli słynnego "Eames Office", które przez 40 lat było miejscem, gdzie przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Ich firma przełamywała bariery myślenia o projektowaniu i stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki.

Premiera: DOMO+, piątek, 27 lipca 2012, godz. 22:50
kolejna emisja: DOMO+, piątek, 7 września 2012, godz. 22:15

źródło i zdjęcia: DOMO+