Galeria Plenerowa w warszawskich Łazienkach Królewskich zaprasza na wystawę twórczości Leszka Mądzika, zatytułowaną "Plakat. Fotografia". To wspaniała okazja, by w przepięknej parkowej scenerii obejrzeć plakaty i fotografie związane z teatralną twórczością artysty. Ich motyw przewodni to życie i upływający czas.

Leszek Mądzik to uznany reżyser i scenograf, założyciel Sceny Sztuki Plastycznej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autor scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. Na plakatach i fotografiach, które można podziwiać w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie, przedstawia nam świat swoich twórczych fascynacji, którymi są życie i śmierć.

- Teatr, fotografia i plakat żywią się sobą nawzajem. Plakat jest podpisem pod wydarzeniem, które ma anonsować - mówi Leszek Mądzik. - I choć pierwotnym tworzywem mojej pracy jest teatr, to potrzeba skrótu, szczegółowości i lapidarności, prowadzi mnie w stronę plakatu. Tworzę go w konfrontacji i w zderzeniu tego co minione z językiem i symboliką nam współczesną. Obecna jest też w plakacie fotografia. Szczegół, detal, fragment, pojawiają się wtedy, gdy pragnę utrwalić piętno czasu - opowiada artysta.

Miłością Leszka Mądzika jest teatr bez słów. Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu. Życie i śmierć, to na co jesteśmy nieuchronnie skazani, są obsesyjnymi tematami artysty.

Leszek Mądzik to wybitna postać polskiego i światowego teatru, wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu nagród. Za granicą jego nazwisko jest wymieniane obok najwybitniejszych twórców niekonwencjonalnego teatru w Polsce.