Nasz kraj słynie ze świetnych plakacistów. Na całym świecie ceniona jest tzw. polska szkoła plakatu, która rozwijała się od lat 50. do 70. XX wieku.

Choć przedstawiciele polskiej szkoły plakatu tworzyli prace o różnorodnej tematyce i stylistyce, to łączyła ich oszczędność środków wyrazu, operowanie skrótem, symbolem, metaforą, aluzją oraz wychodzenie w stronę innych gałęzi sztuki, takich jak malarstwo, fotografia i film.

W Polsce, w Warszawie, w 1968 roku powstało pierwsze na świecie muzeum plakatu, od wielu lat organizujące Międzynarodowe Biennale Plakatu. Po raz pierwszy odbyło się ono w 1966 roku i z każdą edycją zyskiwało coraz większe uznanie środowiska, stając się z czasem najważniejszą tego rodzaju imprezą na świecie.

Można tu było zobaczyć zarówno plakaty najsłynniejszych artystów, takich jak Marc Chagall czy Andy Warhol, jak i twórców dopiero debiutujących.

W tym roku, na 23. już edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu, 800 artystów z 49 krajów nadesłało 2200 prac. Jury miało w czym wybierać.

Prace zgłoszone do konkursu oceniało w czterech kategoriach: plakat kulturalny, plakat reklamowy, plakat ideowy oraz Złoty Debiut. Dodatkowo, w związku z piłkarskimi mistrzostwami, wprowadzono kategorię specjalną EURO 2012 - konkurs na plakat o tematyce sportowej.

Wystawę pokonkursową tegorocznego Międzynarodowego Biennale Plakatu można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie jeszcze do 16 września.