Od abstrakcji do realizmu - tak najkrócej można by opisać twórczą drogę Krzysztofa Klimka. Tematem jego najnowszych obrazów są pejzaże zza okna jego krakowskiej pracowni.

Krzysztof Klimek przez wiele lat malował obrazy abstrakcyjne, w których dominowały geometryczne formy. W pewnym momencie jednak - jak sam mówi - poczuł się "producentem obrazów abstrakcyjnych" i poczuł wewnętrzną potrzebę, by zwrócić się ku realizmowi. Zaczął malować pejzaże, które widział przez okno swej krakowskiej pracowni.

 - Zrobiłem przez przypadek jeden widok zza okna, potem drugi, i nagle zorientowałem się, że nie mogę poprzestać na tych dwóch - mówi Krzysztof Klimek.

Faktura ścian kamienicy, balkony, zaułki, garaże - z pozoru nieciekawe i szare, pochłonęły artystę, stały się warte obserwacji i przeniesienia na płótno.

- Nagle odkryłem nieprawdopodobne możliwości ekspresyjne tych kilku okien, balkoników, wielkiej ściany, płytek na podwórku, mchu... Niesamowite bogactwo, cały czas jest coś do zrobienia - przekonuje Krzysztof Klimek.

Fascynuje go szczególnie zimowy pejzaż miejski. Zimna paleta barw i surowość wydobywają na pierwszy plan grę abstrakcyjnych geometrycznych form , czyli to, co zawsze było obecne w malarstwie Krzysztofa Klimka. W obrazach realizm przenika się z abstrakcją, z której artysta świadomie do końca nie rezygnuje. Okna kamienicy stają się kwadratami, ściany kamienic to prostokąty. Formy i kolory przenikają się i współgrają.

Wernisaż wystawy: sobota, 2 marca 2013 r, g. 19.

Galeria 81° czynna: pon. 15-20, wt. 11-16, śr. 11-16 lub po umówieniu mailowym.