Ci wszyscy, którzy uważają, że sztuka jest czymś elitarnym, dostępnym jedynie dla wybranych, koniecznie powinni zapoznać się z działalnością Pawła Althamera.

Nie ma bowiem drugiego w Polsce artysty, który w takim stopniu czyni ze sztuki narzędzie powszechnej komunikacji. Paweł Althamer specjalizuje się zwłaszcza w akcjach społecznych. Jedną z pierwszych głośniejszych było "Bródno 2000", w której namówił swoich sąsiadów, mieszkańców jednego z bloków, do tego, aby przez zapalenie lub zgaszenie świateł w oknach stworzyli na fasadzie budynku napis "2000".

Paweł Althamer jest także pomysłodawcą Parku Rzeźby w tej dzielnicy, w którym realizowane są projekty artystyczne. Od 2008 roku prowadzi wraz z sąsiadami akcję "Wspólna sprawa", w ramach której podróżują ubrani w złote skafandry rodem z filmu science fiction i poznają rzeczywistość z pozycji przybysza, kogoś obcego (byli już w Brasilii, Brukseli, Oksfordzie).

Słynny jest także wykonany przez Althamera "Człowiek-Guma" - pomnik praskiego menela, stworzony z myślą o tutejszej społeczności.

Teraz Muzeum Współczesne Wrocław prezentuje projekt Pawła Althamera zatytułowany "Almech", na który składają się białe figury z polietylenu wyprodukowane pod kierunkiem artysty w Deutsche Guggenheim w Berlinie. Mają one twarze widzów i pracowników galerii oraz Fundacji Guggenheima, a także urzędników Deutsche Banku. Powstało 150 rzeźb - we Wrocławiu możemy zobaczyć 38.