"Wizje pejzażu" to wystawa malarstwa ukazująca czterech twórców i cztery różne podejścia do tytułowego tematu na przykładzie 38 obrazów wybranych z kolekcji DAAH, pędzla Anny Szprynger, Jakuba Słomkowskiego, Janusza Kotlewskiego i Stanisława Młodożeńca.

Najbliższa klasycznemu malarstwu pejzażowemu jest twórczość Jakuba Słomkowskiego. Artysta, zainspirowany kosmosem, odwołuje się do tradycji, a swoje przemyślenia, emocje i duchowość wyraża poprzez kontrast faktury, plamy i koloru.

Janusza Kotlewskiego z kolei interesuje faktura, kolor, technika i tworzywo. Jego obrazy wypełniają figury o zróżnicowanej strukturze i w kontrastowych kolorach. Widać w nich inspiracje różnymi kulturami.

Czarne lub ciemnoszare płótna Anny Szprynger pokrywa delikatna siateczka kresek. W tej abstrakcyjnej formie artystka ukazuje swą fascynację horyzontem - miejscem, gdzie spotyka się ziemia i niebo. Natomiast Stanisław Młodożeniec bawi się pejzażowymi konwencjami, z dystansem i humorem przedstawiając raz całkiem realistyczne fragmenty otaczającego go świata, innym razem wyłącznie esencję pejzażowej wizji.