Wyroby hut szkła Niemen cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, ale też - między innymi z powodu przystępnych cen - wszystkich chcących mieć w domu ładne szkło dekoracyjne.

Huta szkła, która powstała w 1891 roku na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, w miejscowości Brzozówka, rozwijała się niezwykle dynamicznie. W 1911 roku klientom proponowano już ponad 1500 wzorów szkła dekoracyjnego i użytkowego, w tym serwisy stołowe, talerze, szklanki, kieliszki, wazy, cukiernice, solniczki, świeczniki czy flakony na perfumy.

Swoich wielbicieli mają zwłaszcza niemeńskie szkła art déco - prasowane, utrzymane w pastelowej kolorystyce, z charakterystycznymi zdobieniami.

Teraz ponad 300 obiektów z hut szklanych Niemen można obejrzeć w białostockim Ratuszu - głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pokazano najlepsze wzory wytwarzane od końca XIX do początku XX wieku. To rzadka okazja, żeby zobaczyć je w jednym miejscu, zwłaszcza że pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie.