Nareszcie! Warszawa ma już festiwal designu! Pierwsza edycja WAWA Design Festiwal startuje 6 września. W programie dziesiątki wystaw, warsztatów i prezentacji.

WAWA Design FestiwalOd 6 do 15 września w Soho Factory na Mińskiej 25 potrwa Wawa Design Festiwal 2013 - pierwszy warszawski festiwal designu.

 - Chciałyśmy stworzyć wydarzenie, jakiego do tej pory w Warszawie jeszcze nie było - podkreślają organizatorki i kuratorki festiwalu Iwona Kowalczyk i Ksenia Kaniewska. - Swoje festiwale designu mają inne polskie miasta, ale nigdy nie udało się zorganizować wydarzenia na taką skalę w stolicy. 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji WAWA Design Festiwal jest CZŁOWIEK, dlatego każdy z kilkudziesięciu prezentowanych projektów w ten czy inny sposób nawiązuje do tematyki potrzeb i praw ludzi w różnym kontekście.

Szczególną uwagę zwrócono na seniorów, dla których i o których przygotowano wystawę "Humanity". W ramach festiwalu WAWA Design odbędzie się także debata dla osób starszych, której głównym tematem będzie współpraca miasta, projektantów i mieszkańców w celu zaspokojenia potrzeb różnych grup docelowych. Współorganizatorem debaty jest Urząd Miasta Warszawa.

Część wydarzeń festiwalu skoncentruje się na warszawskich twórcach i klimacie stolicy. Prace warszawskich projektantów będzie można zobaczyć na wystawie "Projekt Warszawiak", na którą składa się kilka mniejszych projektów autorstwa rodzimych artystów i animatorów kultury.

Gościem zagranicznym tegorocznego festiwalu jest Białoruś, której sztukę prezentuje na wystawa specjalna pt.: "Białoruś. Ulica, której nie ma".

Do udziału zaproszono także kuratorów festiwali z innych miast, m.in. Poznania, Wrocławia i Gdyni.

WAWA Design Festiwal powstał z inicjatywy Duetu Kuratorskiego Kowalczyk & Kaniewska. Współorganizatorem jest największe stołeczne centrum artystyczne Soho Factory oraz Stowarzyszenie DizajnSkłaD i miasto stołeczne Warszawa.

Wystawy będą czynne codzienne w godz. 11-19, a w weekendy do 20. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny. Oprócz wystaw, organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach, panelach, wykładach, debatach i pokazach filmowych. Szczegółowy program na stronie festiwalu.

Projekt honorowym patronatem objęła Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzeniu patronują również Narodowe Centrum Kultury i Instytut Polski w Mińsku.

źródło: WAWA Design Festiwal