Sezon na grzyby w pełni, ale są takie ich odmiany, które nie są mile widziane nawet przez najbardziej zapalonych grzybiarzy. I nie chodzi wcale o muchomory, lecz grzyb na ścianie. Jak się go pozbyć? Z pomocą przyjdzie nam Vidaron.

Grzyb na ścianie to nie tylko brzydki wykwit. Najbardziej niebezpieczne są unoszące się w powietrzu zarodniki, które choć niewidoczne dla oka, ale mogą być groźne dla zdrowia. Dlatego na pleśń lub grzyb na ścianie nie wolno machnąć ręką, nawet jeśli ukrył się w mało widocznych zakamarkach.

Co zatem zrobić z zagrzybioną ścianą? Kiedyś zalecano skucie tynku do gołej cegły, teraz na szczęście to nie jest konieczne. Wystarczy miejscowo zastosować Preparat Grzybobójczy Vidaron - specjalistyczny środek do zwalczania grzybów domowych i pleśni.

- Preparat Grzybobójczy Vidaron wnika w strukturę podłoża, dzięki czemu długotrwale i skutecznie eliminuje wykwity - wyjaśnia Krzysztof Kędzior, Główny specjalista ds. aplikacji w FFiL Śnieżka SA.

Vidaron nadaje się do usuwania grzyba z różnych powierzchni: drewna, murów, ścian i tynków, także malowanych farbami klejowymi i emulsyjnymi, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Z równym powodzeniem usuniemy nim grzyb na ścianie w łazience jak zabezpieczymy drewnianą ławkę w ogrodzie.

Preparat Vidaron najwygodniej rozpylić na zagrzybioną powierzchnię prosto z pojemnika (pamiętajmy o odzieży i okularach ochronnych!) i odczekać godzinę - w tym czasie grzybnia zauważalnie zblednie. Następnie zaatakowane miejsce dokładnie szorujemy i spłukujemy czystą wodą. Dla pewności, kiedy ściana wyschnie, można jeszcze raz spryskać ją preparatem.

Aby skutecznie pozbyć się grzyba na ścianie, trzeba usunąć nie tyko objawy - szpecące wykwity - lecz przede wszystkim przyczynę. Najczęściej jest nią wilgoć. Zanim więc sięgniemy po preparat grzybobójczy, upewnijmy się, czy ściana nie jest zalewana wodą np. z nieszczelnego dachu, pękniętej rury lub uszkodzonej rynny i jeśli trzeba, usuńmy usterkę. Inną częstą przyczyną zawilgocenia jest brak odpowiedniej wentylacji domu. Wtedy para wodna z powietrza skrapla się na ścianach wskutek wahań temperatury. W takim wypadku trzeba przede wszystkim dobrze wietrzyć i ogrzewać budynek.

‑ Jeżeli na ścianach kuchni albo łazienki regularnie zbiera się wilgoć, powinniśmy często i intensywnie wietrzyć mieszkanie, gdy tylko pozwala na to pogoda - radzi Krzysztof Kędzior.

źródło i zdjęcie: FFiL Śnieżka SA