Co ciekawego zaprezentowali producenci sprzętu elektronicznego i AGD na zakończonych 11 września berlińskich targach IFA 2013? Oto przegląd najnowszych trendów.

Berlińskie targi IFA  to prawdziwa mekka pasjonatów najnowszych technologii. Producenci AGD i domowej elektroniki z całego świata chwalą się tam swoimi najbardziej innowacyjnymi produktami. Co ciekawego zaprezentowali?

Sprzęt AGD na targach IFA 2013 - jeszcze bardziej inteligentny

Nie sposób nie zauważyć, że sprzęt AGD staje się coraz bardziej smart. Pralki, lodówki, piekarniki, a nawet automatyczne odkurzacze łączą się z siecią Wi-Fi, a wszystko po to, abyśmy mogli nimi sterować i monitorować ich pracę za pomocą smartfona lub tabletu, także kiedy jesteśmy poza domem.

Tak więc przed wyjściem z pracy możemy włączyć pranie, żeby skończyło się akurat, kiedy wejdziemy do domu albo "poprosić" piekarnik, żeby dał nam znać, kiedy ciasto będzie upieczone i wyjść z dzieckiem na plac zabaw.

Coraz popularniejsza staje się też technologia NFC umożliwiająca łatwą bezprzewodową komunikację sprzętu AGD ze smartfonem. Wystarczy zbliżyć telefon do oznaczonego miejsca na lodówce lub pralce, aby urządzenia same się "zauważyły".

W ten sposób możemy na przykład sprawdzić zawartość lodówki LG. Dowiemy się, które produkty niedługo się przeterminują, lodówka zaproponuje nam, co możemy z dostępnych produktów ugotować, pomoże przygotować tygodniowy jadłospis, a nawet zrobi zakupy w sklepie internetowym!

Inną filozofię dostosowania sprzętu AGD do potrzeb współczesnej rodziny prezentuje Samsung. Zaprezentowana na targach IFA 2013 lodówka side-by-side Food ShowCase ma podobną do minibarku, lecz znacznie większą, łatwo dostępną strefę SchowCase na często wyjmowane produkty, takie jak napoje i przekąski. Dzięki temu schowane głębiej produkty są mniej narażone na wahania temperatury i dłużej zachowują świeżość.

Coraz więcej firm wyposaża swój sprzęt AGD w systemy zdalnej diagnostyki. Kiedy mamy problem z pralką lub lodówką, za pomocą smartfona możemy łatwo zlokalizować usterkę i w razie potrzeby skontaktować się z serwisem.

Trendy na targach IFA 2013 - ekologia

Kolejnym widocznym u niemal wszystkich producentów trendem jest troska o środowisko naturalne. Najnowszy sprzęt AGD spełnia coraz bardziej wyśrubowane normy energetyczne, spotkać można nawet urządzenia klasy A+++ - 40%, a więc zużywające niemal o połowę mniej prądu niż wymaga klasa A+++.

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o celowo ograniczanej przez producentów żywotności urządzeń. Dla konsumentów oznacza to konieczność częstszej wymiany sprzętu AGD, a dla środowiska - tysiące ton elektrośmieci.

Miło więc widzieć, że niektórzy producenci znowu stawiają na trwałość. Na przykład na bezszczotkowe silniki pralek i lodówek coraz częściej dostajemy 10-letnią gwarancję. LG chwali się nawet, że żywotność silnika Inverter Direct Drive niemieckie stowarzyszenie naukowo-techniczne, oceniło i certyfikowało na 22 lata.

źródło i zdjęcia: materiały prasowe firm