38 najciekawszych współczesnych winnic, które zobaczymy na wystawie "Architektura i wino w Europie Środkowej", to namacalny dowód na to, że współczesna architektura i nowe technologie potrafią się przenikać i uzupełniać, tworząc nowa jakość.

Na wrocławskiej wystawie obejrzymy 38 najciekawszych współczesnych winnic, które są godne uwagi nie tylko ze względu na swą architekturę, lecz także z punktu widzenia technologii produkcji wina. Wystawa obejmuje obiekty z siedmiu krajów Europy Środkowej - Austrii, Niemiec, Węgier, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech i Moraw.

HILL - LEO HILLINGER WINERY
HILL - LEO HILLINGER WINERY
Lokalizacja: Burgenland / Jois (Austria)
Architekt: gerner°gerner plus
Projekt: 2001
Realizacja: 2003–2004
Nagrody architektoniczne: AIT Best of Shop Architecture Award 2008 (2. nagroda)

Boom w architekturze winnic rozpoczął się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku w Kalifornii. W Europie Środkowej pierwsze przykłady nowoczesnego kształtowania winnic pojawiły się pod koniec XX wieku, by w pełni rozwinąć się w pierwszej dekadzie nowego stulecia. Do ich tworzenia najzamożniejsi właściciele winnic zapraszali najlepszych światowych architektów, takich jak Frank Gehry, Norman Foster, Richard Rogers, Álvaro Siza, Zaha Hadid czy Renzo Piano.

Wybór winnic zaprezentowanych na wystawie "Architektura i wino w Europie Środkowej" to efekt subiektywnej decyzji kuratora Dana Merty. Większość z nich to małe obiekty lub kameralne zespoły budynków, zwłaszcza w porównaniu z rozległymi hiszpańskimi i portugalskimi bodegas albo toskańskimi cantine.

- Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ta wystawa prezentuje najbardziej interesującą i postępową architekturę związaną z winem w wybranych przez nas regionach - mówi Dan Merta - Chcemy jednak pokazać nie tyle poszczególne winnice, ile zjawisko wyjątkowej współpracy światłych inwestorów i znakomitych architektów. Ich celem było stworzenie architektury niepowtarzalnej i oczywiście funkcjonalnej w ramach historycznego i krajobrazowego kontekstu. Ale jeszcze jednym istotnym wymiarem projektu jest to, że wysokiej klasy architektura winnicy może przyczynić się do dalszych interesujących przedsięwzięć w najbliższej okolicy.

Wystawa "Architektura i wino w Europie Środkowej" została przygotowana przez Galerię Jaroslava Fragnera w Pradze. Towarzyszy jej publikacja, która zawiera eseje poświęcone architekturze winnic oraz katalog obiektów prezentowanych na wystawie. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Design Factory w Bratysławie i Centrum Architektury FUGA w Budapeszcie i zostanie zaprezentowana we wszystkich tych instytucjach. Honorowy patronat nad projektem objął Karel Schwarzenberg, były Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.