Pięć światów - pięć osobowości. Helena Zaremba-Cybis, Leszek Rózga, Rafał Strent, Stanisław Wejman i Witold Zandfos reprezentują artystyczne środowiska Warszawy, Krakowa, Łodzi i Paryża. Na wystawie w Galerii Grafiki i Plakatu mamy okazję zobaczyć ich wszystkich razem.

Prezentowane prace to osobiste notatki artystów z podróży - zarówno tych rzeczywistych, jak i wyimaginowanych, inspirowanych spotkaniami, tradycjami, odmiennymi kulturami, odkryciami czy wspomnieniami. Pięć światów to pięć zupełnie różnych punktów widzenia i sposobów postrzegania.

Helena Zaremba-Cybis (1911-1986) - studiowała malarstwo w ASP w Warszawie, była pedagogiem na Wydziale Malarstwa ASP. Zajmowała się malarstwem sztalugowym (gwasz, akwarela, olej), malując pejzaże, sceny rodzajowe i martwą naturę. Rok 1947 spędziła w Paryżu, na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Leszek Rózga (ur. 1924) - studiował w ASP w Łodzi i Katowicach. Zajmował się nie tylko grafiką warsztatową, ale także malarstwem i rysunkiem. Podróżował po Europie, USA i Bliskim Wschodzie; do refleksji i spostrzeżeń z podróży odsyłają pełne wspomnień, a niekiedy nawet ironiczne prace-komentarze.

Rafał Strent (ur. 1943) - grafik i malarz związany ze środowiskiem warszawskim, długoletni wykładowca ASP w Warszawie, profesor zwyczajny oraz dziekan ASP w latach dziewięćdziesiątych. Interesują go głównie techniki metalowe. Na przełomie 1982-1983 roku był komisarzem prezentacji polskiej sztuki na międzynarodowym salonie 'Jeune peinture - jeune expression' w Paryżu. Dużo podróżował, poznając wiele tak wiele fascynujących miejsc, jak Mongolia oraz nie mniej interesujących osobowości, jak Bohumila Hrabala, czy Rafała Wojaczka.

Stanisław Wejman (ur. 1944) - studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką, w której posługuje się głównie techniką akwaforty i akwatinty oraz litografii. Wykładał w Kanadzie i USA, prowadził warsztaty graficzne w Maastricht, Antwerpii i Urbino. Obecnie prowadzi Pracownię Miedziorytu na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Witold Zandfos (ur. 1938) - studiował w ASP w Warszawie oraz na Politechnice Warszawskiej. Razem z Janem Karczewskim i Michelem Lefebvre stworzył Grupę MIASTO, interesując się utopijnymi miastami przyszłości. Malarz, architekt i urbanista, otrzymał liczne nagrody za swoją działalność, jak I nagroda na Biennale w Paryżu w 1965 roku. Jest kolekcjonerem sztuki etnicznej i prymitywnej, mieszka i pracuje w Paryżu.