Tego artysty przedstawiać nikomu nie trzeba, bo plakaty Henryka Tomaszewskiego zna każdy. Choć może nie wszystkie... Dlatego z pewnością warto sięgnąć po wydany na 100-lecie urodzin mistrza album.

Charakterystyczny język artystyczny Henryka Tomaszewskiego inspiruje kolejne pokolenia grafików i projektantów. Tymczasem po raz pierwszy w nasze ręce trafia tak kompletne i wyczerpujące opracowanie twórczości tego wybitnego grafika, projektanta książek, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, rysownika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z całą pewnością jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego projektowania graficznego po II wojnie światowej.

"Nie mam cierpliwości na podziwianie piękna samego w sobie - wirtuozerii oka czy ręki. Wolę poronioną propozycję niż opanowaną doskonałość. […] Stąd często na mojej kartce nie ma jakby nic do oglądania, niczego co "ładne". Są to rzeczy niezdolne do pieszczenia oka. Raczej ulotne, mało trwałe. […] Przestało mnie obchodzić epatowanie formą. Bawi natomiast posługiwanie się językiem, którego jeszcze nie znam" powiedział Henryk Tomaszewski w 1974 roku w wywiadzie dla "Projektu".

Wydana w setną rocznicę urodzin artysty książka "Henryk Tomaszewski" jest nawiązaniem do wystawy "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski", która do 10 czerwca 2014 roku oglądać można w warszawskiej Zachęcie.

Album powstał dzięki współpracy Wydawnictwa Bosz i Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Niezwykle ciekawy materiał ilustracyjny uzupełniają teksty autorstwa Iwony Kurz, Katarzyny Matul, Piotra Rypsona i kuratorki wystawy Agnieszki Szewczyk traktujące o różnych aspektach sztuki Henryka Tomaszewskiego.

W książce znalazł się także katalog wszystkich plakatów Henryka Tomaszewskiego, kalendarium życia oraz wyczerpująca bibliografia obejmująca projektowane przez niego książki i serie wydawnicze.

źródło i zdjęcia: Wydawnictwo Bosz