W 1925 roku w Paryżu miała miejsce Międzynarodowa Wystawa Nowoczesnej Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego. Była to kolejna edycja słynnej wystawy światowej, na której w pawilonach narodowych każdy z wystawiających się krajów pokazywał, co ma najlepszego.

Ogromne zainteresowanie wzbudziła wówczas prezentacja polska, w ciekawy sposób łącząca nawiązania do sztuki ludowej z modnym wówczas w całej Europie art déco. Co więcej, Grand Prix całej paryskiej wystawy otrzymał polski artysta! Był to Jan Szczepkowski, którego nagrodzono za wykonaną w drewnie sosnowym "Kapliczkę Bożego Narodzenia".

Tak duży polski sukces na arenie międzynarodowej właściwie się powtórzył, ale pomimo tego Szczepkowski pozostaje twórcą mało rozpoznawalnym. Lepiej kojarzone są jego prace: m.in. dekoracyjny fryz na rotundzie sali obrad Sejmu RP oraz pomniki Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki na Placu Teatralnym w Warszawie. Teraz nadarza się okazja, żeby lepiej poznać tę twórczość.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowało dużą wystawę monograficzną ukazującą Szczepkowskiego jako twórcę sięgającego z dużą swobodą zarówno do tradycyjnych technik i materiałów rzeźbiarskich, takich jak drewno, kamień czy brąz, jak i do sztuki użytkowej - ceramiki oraz meblarstwa.