Obchody 50-lecia Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP to jedno z największych tegorocznych wydarzeń związanych z designem w Polsce. Przeczytaj, czym i kim wydział może się pochwalić i jakie atrakcje szykuje na 50. urodziny.

Patronat Czas na WnętrzeKask, w którym wyląduje na Marsie jeden z członków amerykańskiej ekspedycji, kultowe już okulary Massada, wnętrze limitowanej edycji VW Bettle GSR i kilka zdobytych Red Dot-ów, jednych z ważniejszych nagród wzorniczych na świecie - to tylko ułamek dorobku absolwentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obchody 50-lecia WFP uświetnią wystawy, konferencja i liczne publikacje.

Przez pół wieku kolejne pokolenia projektantów - absolwentów WFP - tworzyły rzeczy piękne, użyteczne i doceniane. Meble, przedmioty codziennego użytku, specjalistyczne urządzenia medyczne, sprzęt do zadań specjalnych - w portfolio absolwentów Wydziału Form Przemysłowych można znaleźć wiele projektów, które od lat funkcjonują w codziennym użyciu lub zachwycają krytyków designu. Obok krzeseł Jadwigi Husarskiej-Sobiny, foteli Renaty Kalarus, kasy fiskalnej Piotra Hojdy i Ergo Design, awangardowych lamp Equilibra Piotra Jagiełłowicza czy często kupowanego przez polskich rodziców fotelika samochodowego marki Avionaut Ryszarda Poniedziałka, trzeba wymienić projekty z zakresu komunikacji wizualnej, m.in. dla marki Żywiec, oprawę graficzną Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Radia Kraków, Krakowskiego Kredensu.

Jubileusz Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego to nie tylko okazja do sporządzenia listy sławnych absolwentów, ale też zastanowienia się nad istotą pracy designera. Sukcesy absolwentów i fakt, że większość z nich pracuje w zawodzie to zasługa wybitnej kadry i wyjątkowego programu łączącego przedmioty typowe dla uczelni artystycznej z zagadnieniami dotyczącymi technologii, ergonomii, modelowania, produkcji przemysłowej i wieloma innymi dziedzinami wiedzy przydatnymi adeptom wzornictwa. Już w trakcie nauki studenci mają okazję współpracować z szeroko pojętym przemysłem, między innymi: Paged Meble, Armatura Krakowska, Eko-Systemy Sp. z o.o., Zelmer S.A., Libet, HSK Data Ltd. Sp. z o.o., Volkswagen Wolfsburg.

W ramach jubileuszu odbędą się 3 wystawy: Wzornictwo z Krakowa, Stare-Nowe, wystawa Zespół Katedry Sztuk Wizualnych oraz konferencja Projektowanie Projektantów.

Wystawa Wzornictwo z Krakowa, zlokalizowana w przestrzeni miejskiej Krakowa, ukaże osiągnięcia absolwentów WFP - cenionych projektantów, współtwórców produktów, które osiągnęły sukces rynkowy i uznanie w prestiżowych konkursach. Będą to rzeczy, które od lat funkcjonują w zbiorowej świadomości odbiorców - konsumentów, użytkowników, koneserów.

Wystawa Stare-Nowe to multimedialna ekspozycja w przestrzeniach zabytkowej klatki schodowej wydziałowego budynku ukazująca w przekrojowym ujęciu - od początków Wydziału po czasy najnowsze - wybrane prace dyplomowe i licencjackie, projekty kursowe, semestralne, wydarzenia z życia społeczności wydziałowej, zdobyte nagrody i wyróżnienia, rozwój infrastruktury i bazy dydaktycznej najstarszej w Polsce wyższej szkoły wzornictwa. Wystawa Zespół Katedry Sztuk Wizualnych prezentuje dzieła obecnych i byłych jej profesorów oraz młodszych pracowników - od malarstwa, rzeźby i rysunku, poprzez fotografię, grafikę cyfrową po instalację i formy multimedialne.

Konferencja Projektowanie Projektantów ma na celu prezentację i wymianę doświadczeń w zakresie kształcenia na polu designu zarówno przez szkoły artystyczne, jak i inne szkoły wyższe, które w ostatnich latach włączyły wzornictwo do swej oferty edukacyjnej. To okazja do spotkania przedstawicieli polskich i europejskich szkół projektowych wokół zagadnienia programów i metod kształcenia, interdyscyplinarności dziedziny sztuk projektowych i roli designu w gospodarce i kulturze.

Przygotowano również monografię Wydziału - serię wydawnictw opisujących dzieje i tło intelektualne funkcjonowania i ewolucji WFP, ukazujących w najpełniejszej dotąd formie fenomen krakowskiej szkoły designu i podsumowujących jej osiągnięcia.

Obchody jubileuszu 50 lat Wydziału Form Przemysłowych potrwają od 2 do 24 października 2014 roku. Więcej informacji na stronach: www.wfp.asp.krakow.pl, www.wzornictwozkrakowa.pl, www.projektowanieprojektantow.pl.