Brytyjski pop to kierunek muzyczny, który na Wyspach króluje już od kilkudziesięciu lat podzielnie tylko z Elżbietą II, a swoich wielbicieli i naśladowców ma także poza ich granicami.

Podobnie jest ze pop-artem, który powstał tu w latach 50. XX wieku, a w następnej dekadzie przeniknął do Stanów, pociągając za sobą takich artystów jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein. Że sztuka pop jest nadal w Wielkiej Brytanii "pop", udowadnia twórca obrazów, rzeźby, filmów oraz instalacji w przestrzeniach publicznych Julian Opie.

Artysta, który urodził się właśnie wtedy, kiedy ten kierunek powstawał. A że koneksje z muzyką są tu także nieprzypadkowe, najlepiej zaświadcza okładka jednej z płyt zespołu Blur, której autorem jest właśnie ten sam Opie. Teraz twórczość tego jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów brytyjskich prezentuje krakowski MOCAK.

Julian Opie zaprezentował tu prace przygotowane w większości specjalnie na tę ekspozycję, dopasowaną do przestrzeni galerii. Zobaczymy tu winylowe obrazy przypominające mozaiki, obrazy na ekranach LCD i LED, filmy, gigantyczne rysunki wyklejane na ścianach i równie wielkie rzeźby. Jest kolorowo, multimedialnie i przystępnie - jak na pop przystało.