Tom Dixon jak na projektanta o międzynarodowej sławie ma nietypowy życiorys. Jest samoukiem, a w jego CV znajdziemy posady mechanika i muzyka rockowej kapeli. Jego najnowszy projekt - kolekcję wykładzin dywanowych dla firmy Ege, zainspirowały przemysłowe dzielnice Londynu.

Dziś Tom Dixon jest twórcą i właścicielem autorskiej marki Tom Dixon, a jego studio specjalizuje się w projektowaniu ekskluzywnych wnętrz, instalacji oraz architektury. Niewykluczone jednak, że to waśnie nietypowe doświadczenia sprawiły, że projekty Toma Dixona są tak ciekawe i charakterystyczne.

Projekt londyńskiej restauracji Craft London doprowadził do rozpoczęcia współpracy projektanta z cenionym na świecie producentem wykładzin dywanowych Ege. Założenie było śmiałe i niespotykane - wykładzina o barwnym, jakby malowanym akwarelą wzorze miała posłużyć do... pokrycia sufitu. Projekt został zrealizowany, a udana współpraca zaowocowała pomysłem na stworzenie całej kolekcji wykładzin.

Pomysłów na wzory wykładzin dla Ege Tom Dixon  szukał na poboczach kolejowych torów, w tunelach, warsztatach i magazynach - w typowych miejskich pejzażach. Inspirowały go również materiały - popękane kamienne bruki, ceglane mury. Tę brzydotę i surowość zderzał z nieskazitelną doskonałością nowoczesnych wieżowców ze szkła i stali, powoli przejmujących dominację nad panoramą Londynu.

Kolekcja Industrial Design to siedem wzorów dostępnych zarówno w postaci płytek dywanowych, jak i wykładzin. Każdy z nich jest bardzo charakterystyczny i wyraża inne estetyczne wartości. Projektant opracował je w taki sposób, by łatwo można je było łączyć z innymi, bardziej neutralnymi wzorami wykładzin Ege w jednym wnętrzu lub jednym budynku. Oczywiście wzory dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, istnieje także możliwość wykonania indywidualnych wybarwień na życzenie zamawiającego.

Wykładziny Industrial Design marki Ege w Polsce dostępne są za pośrednictwem firmy Carpet Studio

źródło i zdjęcia: Carpet Studio