Meble, które wybieramy do domu czy mieszkania, przede wszystkim muszą pasować do naszej wizji wystroju wnętrza. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, aby były także funkcjonalne i ergonomiczne.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy kupują coraz więcej mebli. W grudniu 2016 roku sprzedano ich około 12% więcej niż rok wcześniej. Warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając na przykład biurko, które z założenia ma nam służyć przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Ważny jest bowiem nie tylko jego wygląd, ale również komfort i bezpieczeństwo osoby, która będzie przy nim spędzać czas.

Biurko dobrze wybrane

Wybór biurek w sklepach stacjonarnych i internetowych jest tak ogromny, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Ale bez względu na to, czy zdecydujemy się na mebel z naturalnego drewna, płyty wiórowej czy tworzywa sztucznego, przede wszystkim powinien on mieć odpowiednio duży blat roboczy. Najlepiej nie mniej niż 120 cm długości i 80 cm szerokości, aby wygodnie rozłożyć materiały do pracy. Z kolei zaokrąglone do wewnątrz brzegi pozwolą głębiej wsunąć krzesło pod biurko. Pod blatem powinno pozostać jak najwięcej miejsca na swobodne ułożenie nóg. Niektóre biurka mają specjalny podnóżek, na którym można oprzeć stopy. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy taka pozycja nam odpowiada. Jeśli nie, to podnóżek okaże się zbędny i będzie tylko przeszkadzał.

Biurko specjalnego przeznaczenia

Często na biurku stawiamy laptop lub monitor komputera stacjonarnego. W drugim przypadku dobrze jest wybrać biurko ze specjalną nadstawką albo dokupić ją osobno. Dzięki temu monitor będzie stał na takiej wysokości, że nasz wzrok trafi na jego górną krawędź lub nieco poniżej - właśnie tak, jak doradzają okuliści. Jeśli mamy komputer stacjonarny, wybierzmy biurko, które pod blatem ma specjalną półkę na jednostkę centralną. Dobrze też, aby w blacie lub tylnej ściance były specjalne otwory, przez które można przeciągnąć kable. Lepiej zdecydować się na model, który nie ma półki na klawiaturę. Po pierwsze ogranicza ona swobodę ruchów, a po drugie jej używanie odradzają ortopedzi, ponieważ wymusza trzymanie rąk w powietrzu, podczas gdy wygodniej jest oprzeć łokcie i nadgarstki na blacie - unika się w ten sposób przeciążania przedramion oraz nadgarstków i związanych z tym dolegliwości kręgosłupa i stawów.

Biurko osobiste

Jednak tym, co przede wszystkim warto sprawdzić przez zakupem, jest wysokość biurka. Standardowo blaty robocze montuje się na 72-75 cm. Zdarzają się również biurka wysokie na 85 cm. Jednak ludzie nie są jednakowego wzrostu i takie meble dla kogoś mogą się okazać za niskie, a dla kogoś innego - za wysokie. Rozwiązaniem może być biurko z regulowanym blatem. Kiedyś takich regulacji dokonywało się za pomocą śrub pod blatem, dzisiaj sterowanie wysokością biurka jest elektryczne - za pomocą panelu na blacie lub pilota. To dobre rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy mają problem z dopasowaniem wysokości biurka, ale również dla rodzin, w których dzieci są nie tylko różnego wzrostu, ale także w różny sposób wykorzystują biurko. Jedni przy nim odrabiają lekcje, a inni na przykład malują i wolą to robić w pozycji stojącej.

Biurko bezpieczne

Biurka regulowane elektrycznie są nowością na rynku i w związku z tym pojawia się wiele pytań wśród osób, które rozważają ich zakup. Na przykład o niezawodność systemu elektrycznej regulacji. Czy biurko na przykład nie złoży się samo? Takiej ewentualności unikniemy, jeśli wybierzemy biurko ze specjalnym systemem antyzgnieceniowym, który blokuje możliwość obsunięcia się blatu. Ten system mają na przykład biurka firmy AJ Produkty. Biurka regulowane elektrycznie są co prawda droższe od tradycyjnych, ale warto je kupić, ponieważ płacimy nie tylko za sam mebel, ale również za ogromny komfort, jaki zagwarantuje nam jego używanie.

Biurko to mebel, przy którym często spędza się długie godziny. Dlatego warto poświęcić czas i wybrać model, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb.