Tegoroczna, trzecia edycja Otwartego Festiwalu Tortów Artystycznych odbędzie się w dniach 23-24 września 2017 r. w warszawskiej Babce do wynajęcia. Do 2 sierpnia trwały zapisy do konkursu. Finaliści przygotują prace w czterech kategoriach: tort weselny, tort w stylu dowolnym, kwiaty cukrowe i małe formy. 24 września 2017 r.  wystawa tortów zostanie otwarta dla szerokiej publiczności oraz uzupełniona stoiskami najlepszych cukierni i pracowni cukierniczych. Odwiedzający festiwal będą mogli ponadto wziąć udział w warsztatach cukierniczych przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, a także otrzymać autograf autorki książki Igi Sarzyńskiej. Organizatorzy gwarantują pozytywną energię i sporą dawkę inspiracji dla wszystkich zainteresowanych sztuką użytkową. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Zawód dekoratora wyrobów cukierniczych jest bardzo młody, ma zaledwie 10 lat. Natomiast cukiernictwo w Polsce ma bardzo bogatą tradycję, tworzymy jedne z najlepszych wyrobów cukierniczych w Europie. Torty, ciasteczka, babeczki, pierniczki i inne filigranowe, drobne dekoracje to ważny element otaczającej nasz sztuki użytkowej. To właśnie o tortach z przyjęć: urodzin czy wesel opowiadają często goście. Tort powinien być przede wszystkim smaczny. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór tekstur i wyczuwalne naturalne, najlepsze składniki.

Ponieważ jemy oczami niezwykle ważna jest dekoracja tortu. Powinna być spójna ze smakiem i tematem przewodnim uroczystości. Najlepsze dekoratorki i dekoratorzy tworzą eleganckie kwiaty cukrowe w stylu angielskim, dekorują szprycowanymi kremami, delikatnym lukrem królewskim, czekoladą, bitą śmietaną, owocami lub korzystają z jadalnych wydruków.

Prace konkursowe podczas trzeciej edycji OFTA będą oceniane między innymi od kątem dopasowania do tematu zadanego przez organizatorów. Aby warunki konkurencji jak najbardziej przypominały rzeczywiste sytuacje z codziennej pracy dekoratora wyrobów cukierniczych, torty wesele powstaną dla wymyślonej na potrzeby konkursu młodej pary, która mogłaby istnieć naprawdę. Tematem przewodnim konkursu jest czas.

Tytuły prac w poszczególnych konkurencjach:

  • I. Tort weselny - "Anna i Emmanuel"

Panna Młoda to Anna z Warszawy. Jest elegancką kobietą, nosi krótko przystrzyżone blond włosy i geometryczną biżuterię. Zawodowo zajmuje się architekturą wnętrz, chętnie śledzi bieżące trendy, w swoich projektach lubi wykorzystywać zaskakujące połączenia. Tydzień po ślubie kończy 40 lat, więc dla niej uroczystość będzie "podwójna". Pan Młody ma na imię Emmanuel, pochodzi z Krakowa. Jest historykiem sztuki. Właśnie skończył studia magisterskie i od października rozpoczyna studia doktoranckie na jednej z warszawskich szkół wyższych. Nie wyróżnia się wyglądem i jest, w porównaniu do przyszłej żony, dość małomówny.

Wesele odbędzie się w restauracji na dachu wieżowca, z której tarasu rozciąga się widok na Wisłę. Ona będzie w gładkiej białej sukni podkreślającej kobiece kształty, bez zbędnych ozdób. Dekoracja sali ma być delikatna i elegancka, subtelnie podkreślać charakter imprezy. Na stołach znajdą się kompozycje z roślin w odcieniach bieli i zieleni, prawdopodobnie między innymi sukulenty, ale nie jest to jeszcze do końca ustalone z florystą.

  • II. Tort w stylu dowolnym (o dowolnym kształcie i na dowolną okazję) - "tik-tak-tik-tak".

  • III. Kwiaty cukrowe - "chwila".

  • IV. Małe formy (ciasteczka, pierniczki, babeczki) - "czasoprzestrzeń".

W sobotę, 23 września 2017 r., jury złożone z nauczycieli Akademii tortownia.pl i zaproszonych gości oceni prace finałowe i wyłoni laureatów w każdej konkurencji.

W niedzielę 24 września 2017 r. wystawa tortów zostanie otwarta dla publiczności. Tego dnia Otwarty Festiwal Tortów Artystycznych podzielony będzie na trzy strefy: dekoracji, wiedzy i słodkości. W tej ostatniej pojawią się stoiska najlepszych rzemieślniczych cukierni i pracowni cukierniczych m.in. Batida, Pracowni Artystycznej Sarzyński. Dzięki temu uczestnicy będą mogli zakupić wyśmienite słodkości od najlepszych.

W strefie wiedzy organizatorzy festiwalu przygotowali bezpłatne warsztaty cukiernicze przeznaczone dla dzieci i dorosłych, uczestnicy będą mogli także kupić książki, otrzymać autograf Igi Sarzyńskiej - autorki magicznej książki na temat świata wypieków: "Moje cztery pory roku". W strefie dekoracji odwiedzający festiwal będą oglądali wszystkie prace konkursowe: torty weselne i na dowolną okazję, a także kwiaty cukrowe i małe formy. A wszystko to odbędzie się w niezwykle ciekawym i dobrze skomunikowanym miejscu Warszawy: Babka do wynajęcia, ul. Młocińska 5/7.

Więcej informacji: www.tortownia.pl/ofta