Przedświąteczne porządki, w tym mycie podłóg są nieodłącznym elementem przygotowań do Bożego Narodzenia i sylwestrowych imprez. Producent połóg drewnianych Baltic Wood z Jasła podpowiada jak szybko i łatwo sprawić, by drewniane deski doskonale podkreśliły świąteczny klimat zachowując trwałość na lata.

Deski podłogowe są ozdobą, ale także inwestycją na wiele lat. Ich zaletą jest wysoka trwałość, szczególnie, gdy dobrze i regularnie je pielęgnujemy. Jak więc dbać o podłogę z drewna i sprawić, zadbany lśniący parkiet idealnie podkreślał świąteczny wystrój?

Podłogi zostaw na koniec

W okresie przedświątecznego sprzątania mycie podłóg powinno być ostatnim etapem - gdy już pozbyliśmy się największych zabrudzeń. W myśl zasady "od góry do dołu" do podłóg przechodzimy na samym końcu, po uporządkowaniu i oczyszczeniu z kurzu najwyższych poziomów, np. lamp, szafek, mebli.

Pozbądź się piasku i kurzu

Niezależnie od tego czy posiadasz podłogę lakierowaną czy olejowaną pielęgnację rozpocznij od odkurzania za pomocą miękkiej szczotki lub delikatnej zmiotki. Nanoszony piasek i twarde drobiny rysują powierzchnię połogi i są jej największym wrogiem. Dlatego najlepiej na bieżąco usuwać je z powierzchni desek.

- Zaletą podłóg lakierowanych jest ich wysoka trwałość, szczególnie, gdy dobrze i regularnie je pielęgnujemy. Deski podłogowe Baltic Wood, pokrywane są aż 7 warstwami lakieru, dzięki czemu stają się trwałe i nabierają pięknego, jednolitego połysku. Na deski nakładane są dodatkowe powłoki, dzięki którym wszystkie elementy wyglądają identycznie - mówi Piotr Wójcikiewicz, Product Manager Baltic Wood. - Aby uniknąć drobnych zarysowań warto zabezpieczyć meble filcowymi podkładkami. Pamiętajmy, by odkurzać także te elementy, bo piasek i kurz łatwo przyklejają się do filcu.

Namiar wody niszczy deski

Woda ma zdecydowanie zły wpływ na drewniany parkiet, dlatego też stosujmy ją w małej ilości i tylko w przypadkach zabrudzeń niemożliwych do odkurzenia. Do czyszczenia desek najlepiej użyć płaskiego mopa z mikrofibry, który należy często płukać i bardzo dobrze odsączać. Na rynku dostępne są tzw. "uniwersalne" środki do mycia, jednak mogą one niewłaściwie pielęgnować impregnowaną powierzchnię, a nawet pogarszać właściwości powłoki.

Lakier czy olej - odpowiednio dobierz środki

Preparat pielęgnacyjny warto dobrać do rodzaju zabezpieczenia podłogi. W przypadku podłóg lakierowanych rozwiązaniem będą specjalistyczne preparaty, które pozostawiają na lakierze warstwę ochronną, odświeżając go i zapobiegając matowieniu.

Coraz więcej mieszkań i domów ozdabiają podłogi olejowane, wybierane zew względu na walory estetyczne - uwypuklają piękno naturalnego surowca a także użytkowe. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się zdolnością swobodnego "oddychania" - drewniana podłoga łatwo odparowuje nadmiar wilgoci, a jego powierzchnia nie jest śliska. Drewno pokryte olejem jest antystatyczne i przyjazne dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu.

- Pokrycie drewna kolejnymi warstwami oleju sprawia, że podłoga jest odporna na zniszczenia, a niewielkie rysy można usunąć samodzielnie Dlatego do pielęgnacji rekomendujemy środek właściwy dla danego rodzaju oleju, np. koncentrat do czyszczenia podłóg olejowanych czy preparaty do odświeżania - olej biały czy olej transparenty - Piotr Wójcikiewicz, Product Manager Baltic Wood. Odpowiednio dobrany środek, pozwoli przedłużyć żywotność powłoki, uzupełnić drobne rysy i uszkodzenia, które mogą powstać na powierzchni w czasie użytkowania.