Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą. Zobaczcie gdzie się udać w listopadzie!

Cały ten Ponti

Gio Ponti był jednym z najbardziej wpływowych architektów i projektantów XX wieku. To on zrewolucjonizował powojenną architekturę, stając się orędownikiem modernizmu. Równie ważne jak dokonania Pontiego w dziedzinie architektury są jego projekty mebli. Sam zresztą uznał lekkie, ważące niespełna 2 kg, krzesło Uperleggera za jedno ze swoich trzech największych dzieł, obok wieżowca Pirelli w Mediolanie i katedry w Tarencie. Teraz dużą wystawę jego projektów pokazuje paryskie Musée des Arts Décoratifs. To pierwsza retrospektywa Pontiego we Francji, obejmująca prace powstałe podczas całej jego długiej kariery od 1921 do 1978 roku. Zobaczymy projekty architektoniczne, wzornictwo przemysłowe, meble, oświetlenie, szkło i ceramikę - w sumie ponad 400 obiektów, które pozwalają prześledzić jego prawdziwie multidyscyplinarną twórczość.

„Tutto Ponti. Gio Ponti, Archi-Designer”, Musée des Arts Décoratifs, Paryż, do 10 lutego, www.madparis.fr

Gio Ponti, krzesło Superleggera, dla Cassina & Bureau Giordano Chiesa, 1957 & 1953, © Gio Ponti Archives

Panorama malarstwa

Nagroda im. Jana Cybisa przyznawana jest od 1973 roku artystom malarzom za całokształt twórczości przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski czy Leon Tarasewicz. Jeśli chcemy poznać bliżej twórczość laureatów tej jednej z ważniejszych polskich nagród artystycznych, a tym samym zobaczyć przekrój polskiego malarstwa XX i XXI wieku, wybierzmy się do Zachęty.

„Co po Cybisie?”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 16 grudnia, www.zacheta.art.pl 

Jadwiga Sawicka, „Raz na jakiś czas", 2017, instalacja tekstowo-świetlna, fot. Jadwiga Sawicka

Sztuka i wolność

Przypadające na ten rok 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzone jest bardzo hucznie, także w świecie wystawienniczym. Do tych obchodów dołączyło również warszawskie Muzeum Narodowe, w którym możemy właśnie oglądać wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”. Wątki niepodległościowe i patriotyczne przedstawione zostały tu w perspektywie nowych, dynamicznie rozwijających się tendencji artystycznych. Pokazano dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego i Witolda Wojtkiewicza.

„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, Muzeum Narodowe w Warszawie, do 17 marca, www.mnw.art.pl

Ludomir Sleńdziński, „Piłsudski pod Wilnem", 1927, olej, płótno, 195 × 255 cm, fot. Krzysztof Wilczyński, © Muzeum Narodowe w Warszawie

Wokół awangardy

Jakim celom społecznym i ideologiom służyła sztuka awangardowa? W jakich relacjach do procesów państwotwórczych, narodowościowych i politycznych się znajdowała? Gdzie leżą jej granice i czy pokrywają się z granicami państwowymi oraz podziałami etnicznymi? Na te pytania próbuje odpowiedzieć przygotowana przez łódzkie Muzeum Sztuki wystawa, zatytułowana „Awangarda i państwo”. Ekspozycja ukazuje złożone związki łączące ruchy awangardowe z burzliwymi przemianami politycznymi zachodzącymi w XX wieku w Europie Środkowej i Wschodniej. Zobaczymy ponad 600 dzieł twórców reprezentujących różne ruchy awangardowe działające w Polsce od I wojny światowej do lat 80. XX wieku; od ekspresjonizmu i formizmu po neoawangardę oraz „postawangardę” lat 70. i 80.

„Awangarda i państwo”, ms1, Muzeum Sztuki, Łódź, do 27 stycznia, www.msl.org.pl

Vladas Drėma, „Praczka", 1930, olej, płótno, Lietuvos Dailes Museum, Wilno