Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą, które odbędą się na przełomie grudnia i stycznia.

Kolory sztuki

Veronica Taussig urodziła się w 1948 roku w Rumunii, ale od lat mieszka i tworzy w Wiedniu. Jej droga do sztuki jest niezwykła. Przez długi czas zajmowała się domem i dziećmi, potem projektowała wnętrza luksusowych hoteli, cały czas pozostając blisko sztuki i tworząc kolekcję prac współczesnych artystów. Ale sama zaczęła tworzyć dopiero na emeryturze! Bezpośrednim impulsem stał się kontakt z późnymi pracami Matisse'a. Inspiracją dla artystki są elementy organiczne i architektoniczne, nieco laboratoryjne, kobiece. Veronica Taussig tworzy rzeźby i obiekty: od regularnych i geometrycznych form poprzez kształty organiczne i biomorficzne do skomplikowanych wielowarstwowych struktur z papieru. Teraz prace artystki możemy obejrzeć w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki.

„Veronica Taussig – Red Black and Yellow”, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Ośrodek Propagandy Sztuki, do 3 lutego, www.mgslodz.pl

Veronica Taussig, „Bridge”, 2016, malowane aluminium, 30 x 30 x 60 cm, nakład: 5 + 1 E.A.

W hołdzie Kobro

Wystawa prezentowana w Muzeum Współczesnym Wrocław poświęcona jest jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek współczesnych - Katarzynie Kobro. Pokazuje różne oblicza jej twórczości: od fascynacji artystki matematyką po nowatorskie programy dla gospodyń domowych. Oprócz dzieł Kobro są tu prace ponad innych 50 artystów - jej współczesnych oraz tych, których artystka inspirowała.

„Medytacje Fibonacciego + Sztruksowy zając | wobec Katarzyny Kobro (1898–1951)”, Muzeum Współczesne Wrocław, do 2 lutego, www.muzeumwspolczesne.pl NASZ PATRONAT NASZ PATRONAT NASZ PATRONAT NASZ PATRONAT cnW Gio Ponti, krzesło Superleggera, zaprojektowane dla Cassina & Bureau Giordano Chiesa,1957 & 1953, © Gio Ponti Archives Veronica Taussig, „Bridge”, 2016, malowane aluminium, 30 x 30 x 60 cm, nakład: 5 + 1 E.A. Katarzyna Kobro, „Akt 1”, 1925, fot. Agnieszka Zgirska, dzięki uprzejmości Galerii Starmach

Katarzyna Kobro, „Akt 1”, 1925, fot. Agnieszka Zgirska, dzięki uprzejmości Galerii Starmach

Spotkanie projektantów

Ta historia rozpoczyna się w piwnicy domu Jerzego Antkowiaka, gdzie projektant Tomasz Ossoliński odkrył imponujące archiwum ubrań z metką Mody Polskiej. Odkrycie to stało się punktem wyjścia do przygotowania w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystawy na 60-lecie powstania jednej z najsynniejszych polskich marki.

„Jerzy Antkowiak - Moda Polska”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, do 17 marca, www.muzeumwlokiennictwa.pl

Widok wystawy, fot. materiały organizatora