Unikatowe dzieła sztuki użytkowej, m.in. autorskie meble Władysława Trojana dla warszawskiego Domu Książki, fotel z pierwszego wystroju Urzędu Rady Ministrów czy stolik kawiarniany Władysława Wołkowskiego zaprojektowany dla wnętrza kawiarni Morskiej w Gdańsku. To wszystko do 16 kwietnia można oglądać na wystawie Design. Sztuka Wnętrza w DESA Unicum.
Co zobaczymy na wystawie Design. Sztuka Wnętrza?
W ten sam dzień ponad 100 wyjątkowych obiektów pójdzie pod młotek. Na wystawie zostaną pokazane absolutne perełki polskiej sztuki użytkowej i dekoracyjnej, m.in. monumentalny fryz autorstwa rzeźbiarza Tadeusza Siekluckiego. Wykonany został do wnętrza restauracji Hotelu Silesia w Katowicach, w przestrzeni której ostatnio rozgrywała się akcja popularnego serialu „Rojst”.
To unikatowa instalacja z około 1970 roku, która powstała tylko w jednym egzemplarzu. Tego typu dekoracje niszczone są wraz z przebudową wnętrz, dlatego mało którym udało się przetrwać do dziś. Przykładów uratowanych przedmiotów jest więcej.
Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące z wnętrz, które dziś już nie istnieją bądź zostały przekształcone. Wśród nich pojawi się fotel, który został zaprojektowany około 1950 roku do wnętrza jednego z gabinetów Prezydium Rady Ministrów.
Oryginalne wyposażenie zostało częściowo wymienione na nowe w latach 90. XX wieku. Jego elementy wyprzedano, lub zostały zniszczone. Autorem wystroju wnętrz urzędu był Jan Bogusławski, autor projektów dla wielu gmachów odbudowywanej Warszawy.
Sztuka użytkowa PRL-u doceniana jest dziś na nowo. Przyciąga uwagę wyjątkowo zaprojektowanymi wzorami i jakością wykonania. Na wystawie pojawią się meble z kultowej Spółdzielni ŁAD, z którą współpracowali wybitni artyści, architekci i rzemieślnicy.
Jednym z nich był Władysław Trojan, uważany za twórcę „meblorzeźb”. To meble unikatowe, z których każdy jest zarówno oryginalną rzeźbą, jak i spełnia funkcję użytkową. Na wystawie zobaczymy meble z lat 70. wykonane przez Trojana dla czytelni warszawskiego Domu Książki.
Zaprezentowane zostaną również przedmioty przeznaczone do wyposażenia i dekoracji przestrzeni bardziej kameralnych jak mieszkania czy domy. Zobaczyć będzie można m.in. niespotykane dziś na rynku meble - wyplatany fotel z wikliny Zygmunta Majchrzaka z lat 50. XX wieku czy stolik kawiarniany Władysława Wołkowskiego zaprojektowany dla wnętrza kawiarni Morskiej w Gdańsku.
Wyjątkowymi obiektami są również krzesło z oryginalnego wyposażenia Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki czy studencka praca Magdaleny Abakanowicz, będąca projektem żakardowej tkaniny obiciowej. Produkowana była przez warszawską Spółdzielnię ŁAD. Materiał ten został użyty jako oprawa kultowej dziś publikacji Ksawerego Piwockiego „Tkanina Polska”.
Wystawa Design. Sztuka Wnętrza - kiedy i gdzie?
Wystawa: Design. Sztuka Wnętrza: 30 marca - 16 kwietnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),
Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja: Design. Sztuka Wnętrza: 16 kwietnia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku.