11 noc z Designem obfitowała w mnóstwo wystaw, pokazów i koncertów, które dostarczyły mnóstwo wrażeń estetycznych zwiedzającym. Oto krótkie podsumowanie tego, co się działo 13 czerwca w Galerii wnętrz Domar we Wrocławiu.

Kilka ekspozycji podczas tegorocznej edycji zasługiwało na szczególna uwagę - przede wszystkim tryptyk Uważność-Plemienność-Żywotność pod opieką kuratorską Sylwii Gulewicz-Wysockiej, Magdaleny Gazur i Katarzyny Świętek. Zaprezentowane na nich były przedmioty, które zdaniem kuratorek - odpowiadają na ważne pytania codzienności i potrzeby ludzkie.

I tak ekspozycja Plemienność skupiła się na stole, wokół którego ustawione zostały różne generacje krzeseł z Famegu odzwierciedlające pokoleniowość i rodzinność podczas wspólnego biesiadowania. Na stole zaprezentowana została kolekcja Roses Magdaleny Gazur, subtelna i wysmakowana kolorystycznie ceramika z Manufaktury Bolesławiec.

Z kolei ekspozycja uważność poświęcona była zatrzymaniu się i uważnemu oglądowi rzeczywistości - stąd na niej obecność pięknych szkieł On Finger i Grinded Agnieszki Bar czy wypełniona roślinnością lampa ODNOVA tej projektantki.

Była też Plantation Alicji Patanowskiej kolekcja służąca do domowej uprawy roślin czy niezwykłe kartki Olgi Zelenskiej z wkomponowanymi nasionkami roślin, które można na nich hodować lub ekologiczne woskowijki Malu czyli opakowania wielokrotnego użytku czy zabawny Herbatnik Bartosza Muchy.

Z kolei Żywotność koncentrowała się wokół spraw fundamentalnych - życia i śmierci a także fizjologii, dlatego mogliśmy na niej podziwiać nie tylko nieoczywiste przedmioty codzienne Bartosza Muchy, ale także… urnę na prochy znakomitego ceramika Bogdana Kosaka czy chustę antysmogową Lekko.

Wspaniale prezentowała się wystawa On The Table, uprzednio pokazana na łódź Design Festival. Jest to projekt kuratorski Magdaleny Gazur, która zaprosiła do współpracy między innymi Bartka Mejora, Bogdana Kosaka, Studio ENDE, Fenek Studio czy Barbarę Śniegulę i zaprosiła ich do dyskusji nad istotą stołu jako miejsca spotkania.

Zadaniem uczestników projektu było zaprojektowanie talerza i kubka i efekty tej pracy mogliśmy podziwiać podczas Nocy z Designem. Z kolei wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przygotowała piękną wystawę Użyteczność, na której mogliśmy zobaczyć przedmioty codziennego użytku w autorskiej odsłonie.

Znakomitym odzwierciedleniem idei Nocyc z Designem Projekt: Człowiek była wystawa kolekcji mebli Santiago 02, autorstwa Rene Sulca, a przeznaczona dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Wydarzeniem bez precedensu był natomiast pokaz sztuki noszonej (wearable art) Niki Danielskiej, uznanej na całym świecie projektantki alternatywnej, która po Londynie, Amsterdamie i Nowym Jorku zaprezentowała swoje kolekcje polskiej publiczności.

Mieliśmy też okazję wysłuchać prelekcji o najpiękniejszych prospektach organowych, którą przeprowadził Philipp Klais jeden z najlepszych organmistrzów na świecie, prelekcji towarzyszył koncert organowy dr. Tomasza Głuchowskiego.

Ale atrakcji było zdecydowanie więcej, uczestnicy Nocy z Designem mieli okazję wziąć udział m.in. w warsztatach biżuteryjnych u samej Anny Orskiej, posłuchać koncertu Adrianny Styrcz a samych wystaw i pokazów było ponad 100!