Już 5 lutego w przestrzeniach EXPO XXI odbędzie się kolejna odsłona Targów Światło 2020. Głównym hasłem przyświecającym tegorocznej edycji jest "Włącz myślenie o świetle".

Światło towarzyszy nam zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak również na zewnątrz, w otoczeniu naszych domów, w przestrzeniach miast, hotelach, restauracjach, na drogach. Odpowiada za nastrój i nierzadko wpływa na nasze samopoczucie. Oprócz funkcji wykończeniowej i dostarczania walorów estetycznych, światło coraz częściej stanowi kluczowy czynnik bezpieczeństwa, a także dbałości o środowisko. O najnowszych trendach oświetleniowych i rozwiązaniach energooszczędnych rozmawiamy przy okazji zbliżających się Targów Światło.

Lumines Lighting

W lutym 2020 roku odbędzie się kolejna edycja Targów Światło. Co w tym roku zobaczymy na targach? Czym ta edycja będzie różnić się od poprzedniej?

Tak, rzeczywiście już niebawem, bo w dniach 5-7 lutego 2020 roku odbędzie się kolejna edycja naszych targów. Główne założenie wydarzenia pozostanie takie jak zawsze – to znaczy będzie miało ono stricte branżowy charakter i skierowane zostanie do producentów i dystrybutorów oświetleniowych, architektów i projektantów wnętrz, inwestorów i deweloperów. Natomiast na pewno w programie, który przygotowaliśmy, nie zabraknie punktów interesujących dla osób spoza branży – planujących urządzenie wnętrz czy rearanżację swoich czterech kątów. Zapraszamy również blogerów, influencerów, którzy działają w branży interior design, lubią nowinki technologiczne oraz rozwiązania smart home, ale także pasjonatów Bauhausu. Jeżeli chodzi o zupełną nowość, która będzie dostępna podczas naszych targów, to jest to specjalna strefa chilloutu, w której odwiedzający mogą w spokoju porozmawiać, wymienić się kontaktami, a także zobaczyć najnowsze kolekcje wypoczynkowe takich marek, jak MDD, Tfory czy Profim. W ramach targów po raz kolejny zostanie zorganizowane Wnętrze Otwarte.

Kamilla Walicka
Współwłaścicielka Agencji SOMA, organizatora Targów Światło i Targów Elektrotechnika

Jaka idea i jakie hasło temu przyświeca podczas tej edycji?

Podczas tej edycji Targów Światło przygotowaliśmy wyjątkową przestrzeń Wnętrza Otwartego, którego autorką jest niezmiennie, architektka Justyna Smolec. Przestrzeń ta będzie łączyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w perspektywie architektury i projektowania. Będziemy rozmawiać o narodzinach Bauhausu i pierwszych realizacjach, które powstały w duchu tego nurtu, będziemy również mówić o tym, jak ten styl przekładany jest na współczesne realizacje. Zaprezentujemy smart technologie, które stanowią niezaprzeczalny znak naszych czasów, a które wykorzystywane są nie tylko w naszych domach, ale również hotelach czy restauracjach. A to wszystko pod hasłem przewodnim – smart technologie i design w trosce o komfort naszego życia. Do tej edycji zaprosiliśmy Klinikę Dźwięku, 5senses, Ramko, Lentex, Anwis oraz Lumines Lighting.

Targi Światło są najlepszym przeglądem rynku oświetleniowego. W jaką stronę rozwija się ten trend na świecie? Czy w Polsce obserwujemy podobne trendy?

Na pewno w najbliższych latach możemy się spodziewać dalszego rozwoju rynku oświetleniowego, który w dużej mierze będzie odbywał się pod szyldem energooszczędności, a także cyfryzacji, bo nie zapominajmy – obok globalnych trendów dotyczących technologii LED rozwijają się równie silne tendencje dotyczące koncepcji Internetu Rzeczy, rozwiązań dających możliwość personalizacji i sterowania oświetleniem tak, aby było ono jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników tzw. Human Centric Lighting czy Li-Fi, to znaczy rozwiązań, które umożliwiają przekazywanie danych za pomocą światła.

Targi Światło to także warsztaty, spotkania i szkolenia. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Tak to prawda, każdego roku pracujemy nad autorskim programem szkoleń, opartym o potrzeby specjalistów branży architektonicznej, projektowej, a także inżynierów budownictwa. W tym roku zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach BIM, w obszarze instalacji elektrycznych i oświetleniowych, instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także odnawialnych źródeł energii – OZE. Ponadto dla specjalistów dostępne będą szkolenia z obszaru automatyki budynkowej, a w przestrzeni Wnętrza Otwartego będzie można zobaczyć praktyczne zastosowanie rozwiązań z zakresu BMS i HMS