Równomierna wydajność oczyszczania staje się kluczowym wskaźnikiem dla konsumentów. Dlatego też zaawansowany test opowiada na potrzebę tworzenia inteligentnych oczyszczaczy powietrza z możliwością rozprowadzania oczyszczonego powietrza wewnątrz nowoczesnych domów.

W powietrzu we wszystkich miejscach na świecie obecne są spaliny z silników diesla, dym papierosowy, sadza, metale ciężkie i toksyczne związki organiczne. Przedmioty codziennego użytku znajdujące się w domach, takie jak drewniane meble, świece, kuchenki gazowe, środki czyszczące w sprayu, rośliny czy zwierzęta, każdego dnia uwalniają szkodliwe zanieczyszczenia, które z czasem mogą się gromadzić w domach.

Nowoczesne domy są lepiej uszczelnione z punktu widzenia ich konstrukcji, a pogorszona cyrkulacja powietrza w ich wnętrzach dodatkowo pogłębia problem. W rezultacie zanieczyszczenia mogą się gromadzić w domach. Z tym problemem można walczyć poprzez oczyszczanie powietrza.

Jak działają typowe testy branżowe?

Typowy test branżowy, znany jako Clean Air Rate Delivery - CARD (oznaczenie szybkości dopływu czystego powietrza) jest szeroko stosowany wśród producentów oczyszczaczy. Test ten służy do pomiaru objętości czystego powietrza, które oczyszczacz może zapewnić w ustalonym czasie, i jest pomiarem prędkości urządzenia. W teście tym oczyszczacz jest umieszczony w środku małej komory 12 m3, (3,2 x 3,7 x 2,4 m, co przekłada się na około 28,5 metrów sześciennych przestrzeni), pod wentylatorem sufitowym, który pomaga równomiernie rozprowadzić oczyszczone powietrze w całym pokoju. Pojedynczy czujnik znajduje się po jednej stronie, mierząc zmiany stężenia cząstek stałych w komorze.

Średniej wielkości salon jest zwykle większy, nie ma w nim działającego wentylatora do cyrkulacji powietrza, a oczyszczacze zwykle umieszczane są w rogu pokoju. Co oznacza, że tak przeprowadzony test nie daje dokładnego wskazania, jak działałby oczyszczacz w większych, rzeczywistych warunkach domowych.

Dostrzegając te ograniczenia, inżynierowie Dyson starali się opracować nową metodę testową, która uzupełnia istniejące testy branżowe.

W 2018 r. we współpracy z cenioną agencją testującą urządzenia gospodarstwa domowego w Chinach - Chiński Związek Przemysłowy na rzecz Standardów i Technologii Urządzeń Gospodarstwa Domowego (Household Appliance Standard and Technology Industry Alliance CHEARI) Dyson opracował nową metodę testowania inteligentnych oczyszczaczy i nazwał ją POLAR. Ta nowa metoda testowa lepiej uwzględnia wymagania rzeczywistego środowiska domowego oraz warunki, w których stosowane są oczyszczacze.

Ta nowoczesna komora testowa o wymiarach 6 x 4,5 x 3 m jest wynikiem inwestycji wartej 300.000 GBP. Takie wymiary komory zapewniają powierzchnię ok. 27 m², która dużo bardziej nawiązuje do średniej wielkości salonu. Ściany komory zostały wykonane ze szkła i umieszczone w ramie ze stali nierdzewnej. Temperatura i wilgotność w komorze są w pełni kontrolowane. W tej zupełnie szczelnej komorze zainstalowano sieć 9 czujników jakości powietrza (anemometrów) oraz wiatrak sufitowy, który jest wykorzystywany wyłącznie w celu zresetowania warunków w komorze pomiędzy testami.

Powyżej: Komora testowa dla urządzenia oczyszczającego i rozprowadzającego powietrze, 27 m²

Test równomierności oczyszczania - wykrywanie i cyrkulacja

Test równomierności oczyszczania weryfikuje skuteczność urządzeń w zakresie automatycznego reagowania na zanieczyszczenia i równomiernego oczyszczania powietrza w całym pomieszczeniu. W trakcie testu do komory wprowadzane są zanieczyszczenia, a 9 czujników o wysokiej wydajności co 10 sekund mierzy jakość powietrza w całej komorze wykrywając cząsteczki zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, które są 300 razy mniejsze niż ludzkie włosy. Test trwa do momentu, kiedy urządzenie uzna, że powietrze w komorze jest czyste. Wtedy oczyszczacz wraca do oryginalnych ustawień mocy. W tym momencie zapisywane są zarówno najbardziej zanieczyszczone jaki i najczystsze punkty w komorze – z uwzględnieniem stężenia zanieczyszczeń oraz zasięgu najbardziej zanieczyszczonego miejsca vresus najczystszego miejsca.

Połączenie tych dwóch wskaźników pozwala na odpowiednie sklasyfikowanie urządzenia w skali od „Doskonałe” do „Akceptowalne” lub nawet na jego zdyskwalifikowanie. W teście POLAR oczyszczacz powietrza nie jest ustawiany na środku pomieszczenia, ale w rogu komory, aby odzwierciedlić położenie, w jakim oczyszczacz zostałby ustawiony w prawdziwym domu. Zwiększając rozmiar komory testowej w porównaniu do istniejącego standardu oczyszczania i zwiększając liczbę czujników testowych do 9, komora jest w stanie wykryć dokładność automatycznej funkcji urządzenia i zapewnić, że sprzęt naprawdę oczyszcza całe pomieszczenie. W kontekście domowym byłoby to zapewnienie, że osoba po jednej stronie pokoju otrzymuje podobną jakość powietrza jak osoba po drugiej stronie pokoju.

Nie ma również potrzeby ręcznego przestawiania urządzenia w oparciu o domysły lub wskazania kosztownych mierników jakości powietrza.

Tom Bennett, Head of Research, Design, Development and Operations w Dyson China, powiedział: „Nowoczesne domy na całym świecie zatrzymują zanieczyszczenia i ograniczają cyrkulację powietrza, jednak wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Musieliśmy opracować inteligentne urządzenie, które precyzyjnie wykrywa zanieczyszczenia, a zaawansowany system oczyszczania Dyson 360° HEPA usuwa je z domu. Dzięki rygorystycznym testom dowiedzieliśmy się, że silne rozprowadzanie oczyszczonego powietrza ma kluczowe znaczenie dla skutecznego oczyszczania powietrza w całym pomieszczeniu. Dzięki opracowanej przez nas technologii Air Multiplier™, jesteśmy w stanie zapewnić co najmniej 200 litrów oczyszczonego powietrza na sekundę, rozprowadzanego po całym pomieszczeniu, co potwierdzają nasze mocne wyniki zgodnie z nowym standardem”.