Już po raz piąty mieszkanki i mieszkańcy Krakowa zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W tym roku wyjątkowo Festiwal został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów 11-12 oraz 18-19 września.

Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata - mówi Tomasz Piwowarczuk, współorganizator Festiwalu - Od początku myśleliśmy o Festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników.

Pracownia Joli Styrylskiej, fot. Jan Laskowski

Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania Festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości - mówi Justyna Chaber, współorganizatorka Festiwalu -  Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace.
Następnie dodaje - ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami Festiwalu, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób niż jedynie oglądając ją na zdjęciach czy wizualizacjach, jest także okazją do rozmowy o tym jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Mieszkanie Olki Barczak, fot. Jan Laskowski

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu otwarte zostaną różnorodne wnętrza poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30 poprzedniego stulecia, przez retro mieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL-u, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne współczesnych twórców Krakowa jak i te historyczne.

Mieszkanie Karli, fot. Izabela Tomica, Lacuna Simple

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik. 

Śniadanie na rozpoczęcie (2018), fot. Paula Pietruszka

Do części lokalizacji oraz wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja dostępna na stronie Festiwalu 6 września na I weekend oraz 13 września na II weekend.

Szczegółowy program tegorocznej edycji zostanie opublikowany najpóźniej na tydzień przed Festiwalem.

Więcej informacji na:

www.fomkrakow.pl
https://www.facebook.com/festiwalotwartemieszkaniakrakow/
https://www.instagram.com/fomkrakow/