Studenci ASP w Krakowie odpowiedzieli na wyzwanie producenta samochodów Rolls-Royce, by zaprojektować futurystyczne sposoby otwierania aut tej marki.
Klucz przyszłości do Rolls-Royce’a - konkurs rozstrzygnięty!
Przewidywanie przyszłości od dawna nie jest już domeną wróżek. Zajmują się tym specjalne instytuty badawcze, które prognozują czekające nas trendy i zjawiska. Na wyzwania przyszłości chcą także odpowiadać producenci. Nie ma jednak jednego nomen omen klucza, jak to zrobić.
Konstruktorzy i designerzy aut marki Rolls-Royce do dyskusji o czekających nas rozwiązaniach postanowili zaprosić tych, którzy projektowania dopiero się uczą. Dlatego nawiązali współpracę w Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wspólnie ogłoszony konkurs spotkał się z ogromnym odzewem adeptów wzornictwa.
Jego zadanie polegało na zaprojektowaniu klucza przyszłości do Rolls-Royce’a. W ramach projektu, który trwał przez semestr zimowy roku akademickiego 2022/23, studenci z różnych poziomów brali udział w wyzwaniu, jakim była unikatowa możliwość opracowania swojego własnego projektu dla znanej marki motoryzacyjnej.
Celem działania było umożliwienie studentom zdobycia wartościowego doświadczenia w obszarze projektowania przemysłowego, od wstępnego konceptu po dostarczenie ostatecznej wersji fizycznego lub cyfrowego projektu.
Podczas uroczystego spotkania w siedzibie głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ogłoszono nazwiska trojga równorzędnych zwycięzców. Zostali nimi: Anna Jaszczyk, Aleksandra Karolak oraz Tycjan Twardowski. Najlepsze prace zostały wybrane przez ekspertów z Akademii oraz Rolls-Royce Motor Cars spośród aż 95 projektów Kryteriami oceny była między innymi oryginalność, dopasowanie do wartości marki Rolls-Royce oraz fizyczne bądź cyfrowe rzemiosło stanowiące część projektu.
Dr hab. Barbara Widłak prof. ASP, Dziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, powiedziała: „Od studentów wiem, że zdobyte doświadczenie było dla nich nieocenione, a sam projekt stworzył wspaniałą platformę dialogu dla kreatywnej społeczności.” Zaś Fryderyk Zyska, wykładowca ASP, który towarzyszył studentom podczas trwania projektu dodał: „Jestem pod ogromnym wrażeniem różnorodności prac – czy to w wersji cyfrowej, czy rzeczywistej.”.
Na wiosnę trójka laureatów będzie gościć w „Domu Rolls-Royce’a” w angielskim Goodwood. Odwiedzą tamtejsze studio projektowe, spotkają się z zespołem designerów marki i będą mieli okazję zobaczyć, jak powstają ikoniczne samochody.