Oszczędzanie energii elektrycznej przestaje być tylko modą. To trend, który na dobre zagościł w polskich domach. Jednak wciąż możemy zrobić więcej i zużywać energię bardziej efektywnie. Czy pamiętamy, że urządzenia podłączone do sieci pobierają prąd nawet kiedy śpimy, wychodzimy ze znajomymi, czy jesteśmy w pracy? E.ON Polska pokazuje, jak dać prądowi odpocząć i ograniczyć zużycie energii.

Jesteśmy oszczędni - ale czy na pewno?

Według badań IBRiS aż 91 proc. respondentów uważa, że zwraca uwagę na zużycie energii elektrycznej1. Jednocześnie niemal dwie trzecie badanych nie odłącza z gniazdek urządzeń na czas nawet kilkudniowych wyjazdów2. Podobnie dzieje się w przypadku krótszych nieobecności w domu - kiedy jesteśmy w pracy lub wychodzimy na spotkanie ze znajomymi. Tymczasem podłączone i pozostające w trybie stand-by sprzęty nie "odpoczywają" i nadal zużywają prąd.

Wymiana oświetlenia na energooszczędne LED wydaje się jednym z najprostszych sposobów zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Mimo to nie wszyscy na taką zmianę się decydują, patrząc na dzienne różnice w poborze prądu, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewielkie. Jednak oszczędności przy wykorzystaniu oświetlenia LED w perspektywie całego roku wyraźnie pokazują, jak dużo możemy w ten sposób zaoszczędzić. W nowej kampanii edukacyjnej pod hasłem "Daj prądowi odpocząć", E.ON Polska po raz kolejny promuje dobre nawyki dotyczące oszczędzania i efektywnego wykorzystywania energii elektrycznej.

Praktyczne wskazówki i narzędzia do oszczędzania prądu

Ograniczanie zużycia energii nie oznacza, że musimy mniej korzystać z ulubionych sprzętów. Przede wszystkim warto pamiętać, aby odłączać je z gniazdka w momencie, gdy faktycznie z nich nie korzystamy. Z pomocą przychodzą również inne praktyczne porady dotyczące oszczędzania prądu oraz cyfrowe narzędzia, jak na przykład Kalkulator Online – Szkoda Prądu.

Widzimy, że coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej. Dlatego chętnie dzielimy się wskazówkami, które można łatwo wprowadzić w codzienne życie - mówi Piotr Bonecki, manager marketingu B2C w E.ON Polska. - Przygotowaliśmy jesienną odsłonę naszego kalkulatora online - Szkoda Prądu, którą wzbogaciliśmy o nowe porady, przydatne o tej porze roku.

Jesienna checklista oszczędzania energii od E.ON Polska

Kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, warto mieć pod ręką kilka prostych, lecz nie zawsze oczywistych sposobów na oszczędzanie energii. Przede wszystkim pamiętajmy o zamykaniu drzwi w nieużywanych pomieszczeniach. Ta prosta czynność pozwoli zaoszczędzić do 8 proc. energii potrzebnej do ogrzania domu. Nie zapominajmy też o regularnej wymianie filtrów pieca i pompy ciepła. Możemy też zredukować temperaturę na termostacie grzejnika gdy śpimy lub jesteśmy poza domem.

Rocznie zaoszczędzimy w ten sposób nawet 10 proc. energii. Więcej przydatnych wskazówek znajduje się w jesiennej checkliście, którą E.ON Polska przygotował dla swoich klientów i udostępnił na stronie eon.pl/szkodapradu.

1 https://pkee.pl/aktualnosci/badanie-ibris-polakow-do-oszczedzania-energii-elektrycznej-najbardziej-motywuje-obnizenie-kosztow/
2 Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 22-25 czerwca 2022 r. na próbie 1000 respondentów.