W świecie architektury, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, powstają projekty nie tylko wyjątkowe, ale i funkcjonalne. Takim przykładem jest renowacja Książnicy Stargardzkiej, której projekt został nominowany do prestiżowej nagrody Irlandzkiego Królewskiego Instytutu Architektów (RIAI).

Historia i architektura Książnicy Stargardzkiej

Siedziba Książnicy Stargardzkiej to połączenie dwóch kontrastujących ze sobą części: XVI-wiecznej gotyckiej kamienicy mieszczańskiej oraz modernistycznego pawilonu z lat 70. XX wieku. Oba budynki, choć różne w stylu, zostały zintegrowane za pomocą nowoczesnego łącznika, składającego się z wertykalnych elementów. Kolorystyka łącznika nawiązuje do pomorskiego modernizmu ceglanego, tworząc harmonijną całość.

Dom Rohledera, znany z historii Stargardu, został odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1945 roku. Modernistyczny pawilon, dodany później, przez lata służył mieszkańcom miasta, lecz z czasem wymagał gruntownej renowacji. Konsorcjum BiASTUDIO oraz Kokon Studio stanęło przed wyzwaniem połączenia nowoczesnych rozwiązań z zabytkowym charakterem budynku. Projektanci z sukcesem sprostali temu zadaniu, tworząc przestrzeń, która łączy funkcjonalność z historycznym dziedzictwem.

Nowoczesne wnętrza w wiekowym budynku. Tak wyglądają!

Renowacja Książnicy Stargardzkiej to nie tylko poprawa estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności wnętrz. Nowa aranżacja opiera się na otwartej przestrzeni, co sprawia, że wnętrza są jasne, dobrze doświetlone i łatwo dostępne. Usunięto bariery architektoniczne, umożliwiając osobom niepełnosprawnym swobodne poruszanie się po obiekcie.

Zainstalowano m.in. platformę dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz przenośne pętle indukcyjne dla niedosłyszących. Z myślą o osobach niedowidzących, skontrastowano kolorystykę podłóg, ścian i schodów. Każdy element wnętrza został starannie zaprojektowany, by odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników.

Biblioteka po renowacji zyskała nowe funkcjonalności. W przestronnych wnętrzach znalazły się nowoczesna wypożyczalnia, przytulna czytelnia, mediateka oraz wydzielone działy dla dzieci i młodzieży. Projektanci zadbali również o boks akustyczny do głośnej pracy oraz pracownię przeznaczoną do działalności edukacyjnej i kulturalnej. Główne foyer stało się miejscem na wystawy tematyczne, co dodatkowo wzbogaca ofertę kulturalną biblioteki.

Estetyka i minimalizm - we wnętrzach użyto eko produktów!

Wnętrza Książnicy Stargardzkiej cechuje prostota i minimalizm. Projektanci postawili na proste formy o zdecydowanym wyrazie. Surowe kolumny żelbetowe, odsłonięte instalacje oraz fragmenty starych ceglanych murów zestawiono z nowoczesnymi detalami meblarskimi i wszechobecną zielenią. Szczególną uwagę przyciąga odrestaurowany neon z dawnej stargardzkiej księgarni, który dodaje wnętrzom charakteru.

Projektanci, Gaweł i Dominika Biedunkiewiczowie z BiASTUDIO, mają bogate doświadczenie w projektowaniu wnętrz użyteczności publicznej. Zwrócili szczególną uwagę na akustykę i oświetlenie wnętrz, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania przestrzeni. Do aranżacji użyto lokalnych i niskoemisyjnych materiałów, co wpisuje się w trend zrównoważonego budownictwa.

Komfort czytelników był priorytetem przy wyborze wyposażenia wnętrza. Fotele „Uni” marki Nobonobo, zaprojektowane przez Stasa Litvinova, stanowią przykład uniwersalnych i wielozadaniowych siedzisk, które łączą wygodę z elegancją.

Międzynarodowe uzanie - projekt nominowany do nagrody RIAI!

Projekt renowacji Książnicy Stargardzkiej został doceniony na arenie międzynarodowej. Nominacja do nagrody RIAI jest dowodem na wysoką jakość i innowacyjność projektu. Konkurs RIAI, w którym konkurują renomowane pracownie z całego świata, jest uznawany za jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży architektonicznej.

Gaweł Biedunkiewicz, współzałożyciel BiASTUDIO, podkreśla, że doświadczenia zdobyte podczas pracy w Irlandii miały istotny wpływ na projekt Książnicy. Irlandzcy architekci są obecnie uważani za liderów światowego designu, a ich innowacyjne rozwiązania znalazły odzwierciedlenie w stargardzkiej realizacji.

Gotycka kamienica, modernistyczny pawilon i nowoczesny łącznik tworzą harmonijną całość, która służy mieszkańcom Stargardu. Dzięki przemyślanemu projektowi, różne style architektoniczne współgrają ze sobą, tworząc przestrzeń funkcjonalną i estetyczną.

Renowacja Książnicy Stargardzkiej to dowód na to, że architektura może łączyć przeszłość z przyszłością, tworząc przestrzenie przyjazne użytkownikom i pełne znaczeń. Nominacja do nagrody RIAI to zasłużone uznanie dla pracy architektów, którzy włożyli serce i wiedzę w ten wyjątkowy projekt.