25 października to data, którą warto zapisać w kalendarzu. Właśnie wtedy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) otworzy swoje podwoje w nowej siedzibie na placu Defilad. Inauguracja tego nowoczesnego budynku, zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners, będzie prawdziwym świętem dla miłośników sztuki i kultury. Otwarty program wydarzeń potrwa trzy tygodnie i obfitować będzie w różnorodne atrakcje - od pokazów sztuki, przez performanse, po koncerty i wykłady.

Architektoniczna perełka

Nowa siedziba MSN przy ulicy Marszałkowskiej 103 to budynek, który już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie. Trwają ostatnie prace porządkowe i wykończeniowe, a budynek przygotowywany jest do odbioru. Jego fasada, wykonana z białego betonu architektonicznego, jest podwieszana i barwiona w masie, co stanowi unikalne rozwiązanie na skalę europejską. Wewnątrz budynku montowane są ostatnie posadzki, oświetlenie, wyposażenie łazienek oraz stała zabudowa biur i czytelni. Wszystko to ma na celu zapewnienie komfortu zarówno pracownikom, jak i odwiedzającym muzeum.

Mikołaj Mundzik, zastępca dyrektorki Muzeum ds. inwestycji, podkreśla solidność i ponadczasowość zastosowanych materiałów oraz technologii. Dzięki nim budynek ma być trwały i odporny na zniszczenia, co minimalizuje koszty eksploatacji w przyszłości. Projekt budowy i wykończenia wnętrz nawiązuje do najlepszych tradycji modernizmu z lat 50. i 60. XX wieku, co nadaje mu wyjątkowy charakter.

Zielona oaza w centrum miasta

Przestrzeń pomiędzy MSN a przyszłą siedzibą TR Warszawa zazieleniła się dzięki posadzeniu jedenastu wysokich drzew glediczji trójcierniowych. Zacienione forum, wraz z przeszklonym parterem muzeum, ma stać się miejscem spotkań mieszkańców Warszawy. W tej otwartej części muzeum znajdzie się kawiarnia, księgarnia, audytorium oraz przestrzeń do realizacji różnorodnych wydarzeń związanych ze sztuką, edukacją i architekturą.

Program publiczny - muzeum otwarte na społeczeństwo

Muzeum Sztuki Nowoczesnej stawia na dialog z lokalną społecznością i otwiera się na różnorodne grupy artystyczne i społeczne. W ramach projektu "Muzeum Wspólne. Narada obywatelska artystek i artystów" organizowane są spotkania, które mają na celu poznanie potrzeb i oczekiwań warszawskich twórców. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Stocznia, a udział w nim mogą wziąć wszyscy artyści związani z Warszawą.

Działania Programu Publicznego będą nadzorowane przez Społeczną Radę Programu Publicznego MSN, która reprezentuje różnorodne warszawskie społeczności i środowiska. Muzeum planuje także współpracować z miejskimi instytucjami kultury, udostępniając im swoje przestrzenie do realizacji własnych projektów.

Galeria A - przestrzeń eksperymentów

Na parterze nowego budynku MSN działać będzie Galeria A, której programowanie opiera się na współpracy z kuratorami, artystami oraz różnorodnymi grupami i kolektywami. Galeria A nastawiona jest na eksperymenty i interdyscyplinarne projekty, które będą realizowane w duchu partycypacji i kolektywnej pracy. Programowanie Galerii odbywa się na zasadzie sztafety, co oznacza, że kolejne projekty będą nominowane przez wcześniejszych uczestników.

Weekend otwarcia - co nas czeka?

Otwarcie nowej siedziby MSN to nie tylko okazja do zapoznania się z nową przestrzenią, ale także bogaty program artystyczny. 25 października odbędzie się prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich oraz światowych artystek. Wernisaż pierwszej wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano na 21 lutego 2025 roku. Dyrektorka MSN, Joanna Mytkowska, podkreśla znaczenie prezentowania dzieł zapomnianych i przeoczonych twórczyń, kontynuując światowy trend pokrywania białych plam w historii sztuki.

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 16, który towarzyszy otwarciu, skupi się na miejskim kontekście nowej siedziby MSN oraz historii placu Defilad. Festiwal przygotowano we współpracy z zespołem GTA Exhibitions z ETH w Zurychu oraz studentami Uniwersytetu Harvarda GSD.

Performanse, koncerty i kino

Program otwarcia obejmuje również przegląd polskiej sceny choreograficznej ostatnich 10 lat oraz performanse artystów z Kontakt Collection. Sala kinowa MSN-u, mieszcząca się na poziomie -1, zaprosi widzów na przeglądy filmowe, retrospektywy oraz spotkania z twórcami. Wydawnictwo MSN przygotowuje na otwarcie publikacje, które przybliżą historię nowego budynku oraz proces jego powstawania.

Partnerzy i współprace

Otwarcie nowej siedziby MSN nie byłoby możliwe bez wsparcia Miasta Stołecznego Warszawy oraz wieloletnich partnerów, takich jak Ernst & Young oraz kancelaria DZP. Nowi partnerzy strategiczni, marki Audi i Invest Komfort, podkreślają swoją zaangażowanie w rozwój kultury i sztuki, wspierając zarówno otwarcie nowego budynku, jak i jego dalszą działalność.

Letnie projekty i przedłużone wystawy

Przed przeprowadzką do nowego budynku, MSN realizuje jeszcze letnie projekty w Parku Rzeźby na Bródnie oraz w siedzibie nad Wisłą. Wystawa Marii Prymaczenko cieszy się ogromnym zainteresowaniem i została przedłużona do 14 lipca.

Podsumowanie

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to inwestycja, która znacząco wzbogaci kulturalną mapę stolicy. Inauguracja budynku zapowiada się niezwykle interesująco, a bogaty program wydarzeń na pewno przyciągnie szeroką publiczność. To nie tylko nowoczesna przestrzeń dla sztuki, ale także miejsce spotkań, dialogu i współpracy.