Od wizji do realizacji: historia niezwykłej przemiany

Projekt "Stara Stocznia" zaczął nabierać kształtów dzięki inspirującym fotografom Natalii Kaczmarek z INKADR, które otworzyły drogę do współpracy z Panią Iwoną, przedsiębiorczą kobietą z USA, która zdecydowała się na stworzenie swojego europejskiego azylu w sercu Polski. - Po pierwszym spotkaniu online, wiedzieliśmy, że to będzie coś więcej niż tylko projekt - to będzie przygoda, łącząca w sobie pasję do designu, sztuki i historii - wspomina Przewłócka.

Serce domowego designu ukryte w antykach

Wyzwanie, jakim było zaprojektowanie przestronnego, a jednocześnie przytulnego wnętrza na zaledwie 70 metrach kwadratowych, zostało mistrzowsko rozwiązane przez projektantkę. Dopilnowała, aby każdy centymetr tego miejsca był przemyślany, aby służył mieszkańcom, nie tracąc przy tym na elegancji. Klasyczna zabudowa stolarska stała się kluczem do sukcesu, łącząc w sobie praktyczność z niepowtarzalnym stylem.

Co wyróżnia "Starą Stocznię" na tle innych projektów, to głębokie zakorzenienie w sztuce i historii. Każdy element wnętrza, od odrestaurowanych antyków po olejne obrazy w stylu holenderskim autorstwa Grażyny Chróścielewskiej, wnosi do mieszkania nie tylko estetyczną wartość, ale i kawałek historii. 

Oświetlenie w "Starą Stoczni" nie jest przypadkowe. Fascynacja Pani Iwony lampami w stylu Tiffany'ego zaowocowała poszukiwaniami, które ostatecznie wzbogaciły wnętrze o unikatowe źródła światła. - W trakcie współpracy z Panią Iwoną, która z czasem przerodziła się w przyjaźń, poznałam fascynację lampami w stylu Tiffany'ego, co wzbogaciło moje horyzonty projektowe. Poszukiwania odpowiedniej lampy nad stół zajęły trochę czasu, ale efekt finalny jest tego wart. - opowiada architektka.

Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w "Starą Stoczni" jest sypialnia gościnna, która łączy w sobie funkcjonalność biura z komfortem domowego zacisza. To miejsce, gdzie można pracować, marzyć i cieszyć się widokiem na gdańską starówkę. 

Stara Stocznia w Gdańsku - gdzie design spotyka życie

"Stara Stocznia" to nie tylko projekt wnętrzarski - to przestrzeń, gdzie każdy element ma swoją opowieść, a funkcjonalność spotyka się z niezwykłą estetyką. Daria Przewłócka, wspólnie z Panią Iwoną, stworzyła miejsce, które jest zarówno domem, jak i osobistą galerią sztuki i designu. To projekt, który pokazuje, że z pasją i wyobraźnią można przekształcić każdą przestrzeń w coś wyjątkowego, co będzie służyć i cieszyć na lata. 

Autor
Kobiece mieszkanie w Starej Stoczni w Gdańsku. Tak architektka wyeksponowała w nim antyki!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....