Podstawowe zasady projektowania łazienek

Projektując funkcjonalną przestrzeń łazienkową musimy pamiętać o zachowaniu niezbędnych odległości pomiędzy urządzeniami zostawiając przy tym wolną przestrzeń użytkową - najczęściej wystarczy około 20-30 centymetrów przerwy pomiędzy sprzętami, aby korzystanie z nich było łatwe i wygodne. Jeśli w łazience musimy wydzielić miejsce na pralkę, zalecane jest pozostawienie przed nią około metra wolnej przestrzeni. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu oddać się codziennym obowiązkom w wygodnej pozycji - pozostawione miejsce przed pralką umożliwi nam schylanie się podczas ładowania prania do bębna. Istotnym aspektem jest również odpowiednia wysokość, na której umieścimy umywalkę. Zakłada się, że najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem dla przeciętnej osoby dorosłej jest zawieszenie umywalki na wysokości 90 centymetrów.

Kolekcja mebli łazienkowych Ona, Roca

Nie zapominajmy również o kwestiach bezpieczeństwa. Z racji tego, że statystycznie największa ilość domowych wypadków odbywa się właśnie w łazience, niezbędny jest w tym celu montaż drzwi otwieranych na zewnątrz. Takie rozwiązanie umożliwi nam udzielenie pomocy osobie ulegającej wypadkowi w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy również o doborze odpowiedniej posadzki, która będzie łatwa w czyszczeniu, wodoodporna, a także antypoślizgowa (oznaczenie płytek min. R9).

Przy projektowaniu łazienek nie bez znaczenia jest tutaj metraż. Tak jak już wspomnieliśmy, minimalna przestrzeń przeznaczona dla łazienki z prysznicem powinna wynosić 2,85 m2 z czego według przepisów 0,9 m2 powinien zajmować sam natrysk! Brzmi awykonalnie? To oczywiście minimalne wymiary, najczęściej standardowa łazienka w bloku ma około 4 metrów kwadratowych. Niemniej jednak warto przyjrzeć się kompaktowym rozwiązaniom dostępnym na rynku pozwalającym wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Kolekcja mebli łazienkowych Ona, Roca

Rodzaje szafek łazienkowych - te pytania zadaj sobie przed zakupem!

Szafka łazienkowa to bardzo często jedyny mebel kupowany do łazienki oprócz niezbędnej ceramiki i sprzętu dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór modelu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Na samym początku warto zastanowić się jakie funkcje powinna spełniać ona w naszym przypadku. Warto w tym celu odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 • Ile osób będzie korzystało z łazienki? Może optymalnym rozwiązaniem będzie podwójna szafka łazienkowa umożliwiająca korzystanie z łazienki dwóm osobom jednocześnie?
 • Jaki rodzaj umywalki preferuję? Nablatowa czy wpuszczana w blat?
 • Czy w łazience umieszczę także pralkę? Gdzie będę przechowywać akcesoria i płyny do prania, papier toaletowy oraz środki sprzątające?
 • Gdzie planuję przechowywać kosmetyki?
 • Czy w łazience planuję przechowywać dodatkowe, czyste ręczniki?
 • Czy będę używać sprzętu takiego jak suszarka/prostownica? Czy przechowywanie tych akcesoriów zaplanuję w łazience, a może w toaletce w sypialni?
 • Jak planuję rozmieszczenie rzeczy w szafkach? Czy pomocne będą organizery?

Posługując się pytaniami pomocniczymi z łatwością możemy określić swoje potrzeby i preferencje wiedząc już ile miejsca będziemy potrzebowali do łazienkowego przechowywania. Znając odpowiedzi na powyższe pytania możemy rozpocząć poszukiwania wymarzonego modelu. A jest w czym wybierać!

Kolekcja mebli łazienkowych Ona, Roca

Szafki łazienkowe możemy podzielić na:

 • Kompaktowe - polecane rozwiązania do niewielkich przestrzeni. Szafki kompaktowe cechują się obniżoną głębokością już od 26 cm. Mają wbudowaną umywalkę wpuszczaną w blat oraz miejsce do przechowywania w formie szuflad, szafki cargo lub standardowych półek z rozwieranymi drzwiczkami;
 • Pojedyncze - standardowe szafki umywalkowe z pojedynczą bądź kilkoma szufladami, najczęściej o głębokości około 50 centymetrów;
 • Podwójne - idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Szafka z dwiema umywalkami pozwala na wykonywanie czynności higienicznych przez kilka osób jednocześnie. Na takie rozwiązanie potrzebujemy jednak większego metrażu. Według przepisów na łazienkę z wanną, pralką i dwiema umywalkami powinniśmy przeznaczyć minimum 5,55 m2;
 • Z blatem lub bez - kupując szafkę łazienkową możemy zdecydować się na mebel zintegrowany z umywalką wpuszczaną w blat bądź na wersję z blatem i umywalką nablatową. Ta pierwsza opcja zagwarantuje nam idealne dopasowanie umywalki do mebla, a także możliwość skorzystania z funkcji dodatkowych jak np. niecką po jednej ze stron. To bardzo pomocne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Wolna przestrzeń może posłużyć nam np. przy suszeniu zabawek po kąpieli. Alternatywą dla zestawów łazienkowych (szafka + umywalka) jest zakup samej szafki i montaż na niej umywalki nablatowej. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego - wokół umywalki gromadzi się dużo kurzu i brudu - aby utrzymać łazienkę w nieskazitelnej czystości dobrze jest więc przecierać wolną przestrzeń przynajmniej raz dziennie;
 • Kolumny łazienkowe - tak zwane słupki o wysokości ok. 175 cm. Sprawdzą się świetnie przy wysokiej zabudowie łazienkowej. Doskonałe do przechowywania ręczników i środków piorących.

Meblowy must have do małej łazienki

Znając już rodzaje szafek łazienkowych dostępnych na rynku czas wybrać idealny model! W małej łazience zdecydowanie sprawdzą się wersje kompaktowe. Ciekawą ofertę tego typu mebli posiada firma Roca oferując doskonale zaprojektowaną kolekcję Ona. Projektanci stworzyli meble będące odpowiedzią na potrzeby użytkowników nie zapominając przy tym o ponadczasowym designie i spójnej estetyce w śródziemnomorskim stylu.

Meble Compacto zajmują niewiele miejsca i oferują wersję z pojedynczymi drzwiami i wersję z podwójną szufladą. Aby jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń, kolekcja Ona oferuje meble Ultra Compacto z drzwiami o zmniejszonej głębokości. W sam raz do małej łazienki! Zróżnicowana oferta została dopasowana tak, aby dostosować się do każdej potrzeby. W zależności od wielkości można zintegrować przegródki z jedną lub dwiema szufladami. Użytkowanie ułatwiają prowadnice z funkcją cichego domyku i w pełni wysuwanymi szufladami. Meble Ona posiadają zintegrowane uchwyty, a górna szuflada wyposażona jest w organizer, który zapewnia doskonały porządek.

Kolekcja mebli łazienkowych Ella, Roca

Meble łazienkowe powinny być dostosowane do potrzeb użytkownika. Dlatego też, niezależnie od tego czy urządzasz łazienkę dla gości czy do użytku prywatnego, kolekcja Ona oferuje doskonale zaprojektowane meble łazienkowe, które zapewniają komfort użytkowania, zachowując jednocześnie spójny i naturalny wygląd przestrzeni łazienkowej.

Jeśli nadal ciężko zdecydować się nam na konkretne rozwiązanie do naszej łazienki, a wykonanie szafki na wymiar od stolarza wiąże się z długim okresem oczekiwania i wysokimi kosztami, warto w takiej sytuacji postawić na meble modułowe. Jeszcze jakiś czas temu ten termin zarezerwowany był tylko dla sof. Dziś tak samo możemy tworzyć własne zestawy szafek dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Najciekawsza oferta na rynku i tym razem należy do firmy Roca. Producenci stworzyli w tym celu kolekcję modułowych mebli łazienkowych Ella.

W tym przypadku to my decydujemy jak ostatecznie wyglądać będzie nasz mebel. Producent umożliwia dowolną konfigurację szafek w wielu nawet niestandardowych wymiarach. Następnie mamy możliwość wyboru konkretnego blatu o idealnej szerokości i oczekiwanym wykończeniu. Personalizacji podlegają też kolory szafek oraz uchwytów. Wszystko to w doskonałej jakości i przystępnej cenie. Czego chcieć więcej? Czas urządzać łazienkę!

 

 

Autor
Meble do małej łazienki - sprawdzone triki na powiększenie niewielkiej przestrzeni!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....