Czy pralka ładowana od góry to dobre rozwiązanie do małej łazienki?

Najczęściej spotykane wymiary   Pralki ładowane od góry polecane są przede wszystkim do małych łazienek, w których trudno znaleźć miejsce na pralkę ładowaną od frontu. Trzeba jednak pamiętać, że pralka ładowana od góry jest dużo węższa od tej ładowanej od frontu, ale jednocześnie jest od niej wyższa. Takie rozwiązanie pozwoli więc zaoszczędzić miejsce na szerokości, ale nie na wysokości.

Pralki ładowane od góry zazwyczaj mają 80-85 cm wysokości, 60 cm głębokości i 40 cm szerokości. Standardowe pralki ładowane od frontu mają zazwyczaj 60 cm szerokości, a rzadziej 55 cm szerokości. Rzadziej można znaleźć modele o szerokości 50 cm, które występują zazwyczaj w opcji ładowanej od frontu, jak i od góry. Łatwo więc można zobaczyć, że jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, to najlepszym wyborem będzie pralka ładowana od góry.

Pralki ładowane od góry - wady i zalety

Takie rozwiązanie, jak każde inne ma swoje dobre i złe strony. Największą zaletą pralki ładowanej od góry jest możliwość ustawienia jej nawet w bardzo małej łazience. Nie zajmuje dużo miejsca i zdecydowanie łatwiej wygospodarować dla niej miejsce, pozostawiając łazienkę funkcjonalną. Są one również wygodniejsze - łatwiej pranie włożyć, czy wyciągnąć od góry niż schylać się po nie do pralki ładowanej od frontu. Co do funkcji i zasady działania to pralki ładowane od góry niczym się nie różnią od tych standardowych, a konkretny model należy dobrać do swoich potrzeb.

Wśród najważniejszych wad jest fakt, że pralki ładowane od góry są wyższe i trzeba pozostawić wolną przestrzeń nad nimi, aby móc otworzyć urządzenie. To oznacza, że nad pralką nie ustawimy suszarki ani nie zawiesimy półki. Takiej pralki nie można również zabudować, co może być problematyczne, jeśli chce się ja ustawić w kuchni. Jej specyficzna budowa wyklucza również możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w bębnie podczas prania.

Pralki ładowane od góry - ranking modeli 2022  

Electrolux EW8T3372P  

Ładowność do 7 kg to idealne rozwiązanie nawet przy większej liczbie domowników. Do tego maksymalnie 1300 obrotów, które pozwolą na dobre odprowadzanie wody z tkanin. Electrolux EW8T3372P posiada kategorię energooszczędności D (dawniej A+++), więc nie pobiera dużo prądu, a system SteamCare sprawia, że ubrania są mniej pogniecione, co ogranicza konieczność prasowania.

Duża liczba programów ułatwia dopasowanie trybu pracy do rodzaju tkanin, ograniczając ich niszczenie. Nic dziwnego, że Electrolux EW8T3372P wygrywa praktycznie wszystkie rankingi. To pralka, za którą trzeba zapłacić 2599 zł, ale warta jest swojej ceny.  

Whirlpool TDLR 70210

Whirlpool TDLR 70210 to pralka ładowana od góry o pojemności 7 kg i maksymalnych obrotach 1200, co zapewnia szybkie i skuteczne wirowanie. Wysoka klasa energetyczności zapewnia oszczędny pobór mocy, co pozytywnie wpływa na rachunku. Użytkownik ma do wyboru wiele różnych programów, które ułatwiają dopasowanie pracy do rodzaju tkanin. Natomiast technologia 6-ty zmysł automatycznie dostosowuje tryb pracy do rodzaju prania, dbając o właściwą pielęgnację tkanin. Ten model dostępny jest od 1099 zł.  

Amica DWA1T610DLS

Ładowność 6 kg i możliwość skutecznego usuwania zabrudzeń w niskiej temperaturze sprawdzą się w każdym domu. Urządzenie oferuje wiele różnych programów (m.in. antyalergiczny, odświeżanie, syntetyki), co pozwala na dopasowanie trybu pracy do aktualnych potrzeb. Amica DWA1T610DLS jest prosta w obsłudze i bardzo skuteczna. Klasa energetyczna D (dawne A+++) gwarantuje niski pobór energii, co ma ogromny wpływ na wysokość rachunków. Amica DWA1T610DLS można kupić za 1299 zł.  

Electrolux EWT11274ELW  

Duża ładowność do 7 kg, wirowanie do 1200 obrotów i opóźnienie czasu prania sprawiają, że pralka Electrolux EWT11274ELW jest bardzo funkcjonalna i daje duże możliwości. Duża liczba programów ułatwia dopasowanie trybu pracy do rodzaju prania, a specjalna technologia do prania wełny gwarantuje, że tkaniny nie zostaną zniszczone, pozostając miękkimi i przyjemnymi w dotyku. Pralkę Electrolux EWT11274ELW można kupić za 1199 zł.  

Candy Smart CST 26LE/1-S  

Pralka o pojemności 6 kg, która sprawdzi się nawet dla dużej rodziny. Duża liczba programów (m.in. bawełna, dziecięcy, jeans, syntetyki, szybki) pozwala na jego dopasowanie do rodzaju prania, a maksymalna prędkość wirowania 1200 obrotów zapewnia lepsze suszenie. Dodatkowo urządzenie ma funkcję opóźnienia prania, co zapewnia wygodniejszą obsługę. Dużym udogodnieniem jest też funkcja usuwania zabrudzeń w niskich temperaturach, która przyda się do delikatnych tkanin. Candy Smart CST 26LE/1-S jest dostępna od 1299 zł.