Bateria podtynkowa - a co to takiego?  

Planując wybór odpowiedniej instalacji łazienkowej należy się uprzednio rozpatrzeć w temacie. Warto więc poznać szczegółową charakterystykę każdego z dostępnych na rynku rodzajów baterii łazienkowych. Dopiero posiadając odpowiednią wiedzę będziemy w stanie dokonać właściwego wyboru. Przede wszystkim należy zacząć od tego czym tak naprawdę jest bateria podtynkowa prysznicowa lub bateria podtynkowa umywalkowa oraz zapoznać się z podstawowymi cechami tych urządzeń. 

Bateria podtynkowa z definicji to mechanizm dzięki któremu nasza łazienka zasilana jest w wodę. Jej najważniejszą cechą jest to że jest ukryta w ścianie będąc przy tym niewidoczna dla oka.  Jedyne co może świadczyć o jej obecności są wystające elementy za pomocą których można regulować przepływ wody.  

fot. Omnires

Gdzie najlepiej zastosować baterie podtynkową?

Najczęstszymi miejscami w których umieszcza się baterię podtynkową są miejsca nad umywalką, wanną lub też pod prysznicem. Rzadziej można je spotkać również przy bidecie. Baterie te dzielą sie na dwa rodzaje:

  • jednouchwytowe - czyli takie gdzie woda ciepła miesza się z wodą zimną,
  • dwuuchwytowe - zawierające oddzielne pokrętła do osobnej regulacji wody zimnej lub ciepłej.

Obecnie rynek pelen jest wszelkiego mrodzaju modeli i wzorów spośród których każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie w zależności od aranżacji łazienki lub własnych upodobań.

Najczęściej stosowane modele baterii podtynkowych

Jeśli mowa o bateriach oraz ich modelach, możemy wyróżnić trzy podstawowe formy ich stosowania. Są to:

Bateria podtynkowa prysznicowa

Natrysk w tym przypadku może dobiegać albo z boku albo z góry. Po za natryskiem często stosuje się także deszczownicę lub też specjalną dyszę masującą wychodzącą wprost ze ściany. Każda z tych opcji jest świetnym rozwiązaniem a już rewelacyjne jest połączenie ich wszystkich lub zastosowanie kombinacji.

Dobrze, aby nie ograniczać się jedynie do jednej opcji np. baterii podtynkowej prysznicowej stosując za to dodatkowo deszczownicę lub dowolny natrysk gdyż w znacznym stopniu poprawia on funkcjonalność prysznica a nam zapewnia jeszcze większy komfort użytkownika. Dokonując wyboru odpowiedniej kombinacji warto zdać się na indywidualne preferencje a jedyne co może nas ograniczać i o czym powinniśmy pamiętać to dopasowanie baterii podtynkowej prysznicowej lub też umywalkowej do wystroju zarówno kabiny prysznicowej jak i całej łazienki.   

fot. Duravit

Bateria podtynkowa umywalkowa

Bateria ta pozbawiona jest jakichkolwiek uchwytów a jedynie specjalny czujnik, który uruchamia strumień wody bez konieczności fizycznego kontaktu. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w miejscach użyteczności publicznej czyli tam gdzie zachowanie szczególnej higieny jest najistotniejsze. Wśród baterii podtynkowych umywalkowych możemy jeszcze wyróżnić te samozamykające przeznaczone głównie do miejsc komercyjnych. Ich cecha jest samoistne zamykanie się po kliku lub kilkunastu sekundach działania.

Bateria podtynkowa wannowa

Sposób montażu tego rodzaju baterii uzależniony jest przede wszystkim od usytuowania wanny. Nie nadaje się np. do wanien wolnostojacych gdyż nie ma fizycznej możliwości jej montażu. W pozostałych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie aby baterie taką zamontować zwłaszcza że do wyboru mamy jeszcze oprócz klasycznej baterii także wodospadową oraz deszczownicę.

fot. Hansgrohe

Wady i zalety baterii podtynkowej

Gdyby przeanalizować popularność baterii podtynkowej w stosunku do tych standardowych, mają one zdecydowaną przewagę. Ale przewaga ta nie wzięła się znikąd. Jakie więc są zalety i wady ich zastosowania? Do najważniejszych zalet należy zaliczyć:

  • znaczną oszczędność miejsca dzięki elementom umieszczonym poza obrębem pomieszczenia łazienkowego,
  • nowoczesne wzornictwo,
  • bogata funkcjonalność,
  • zastosowanie i praktyczność.  

Skoro więc baterie te posiadają tyle zalet, czy są też jakieś wady? Są. Oto te najważniejsze:

  • trudny i wyjątkowo skomplikowany montaż,
  • cena,
  • problemy w razie awarii.
fot. Omnires

Montaż baterii podtynkowej krok po kroku  

Pierwszym i podstawowym krokiem podczas montażu baterii podtynkowej jest wykucie otworu w ścianie. To właśnie w nim zostaną umieszczone wszystkie elementy mechanizmu. Otwór powinien być na tyle duży żeby z łatwością pomieścić wszystkie części.

Kolejnym krokiem jest prawidłowe osadzenie mechanizmu w otworze wraz z przyłączeniem go do istniejącej już wcześniej instalacji czyli dopływu ciepłej i zimnej wody. Niezbędne jest wówczas dokonanie ciśnieniowej próby wody aby sprawdzić szczelność instalacji. Po pomyślnym dokonaniu próby można zabierać się za układanie glazury jako wykończenia ścian.

Zdjęcie otwierające artykuł: Tres