Wanna narożna - do jakich łazienek?

Niezaprzeczalnym faktem jest, iż wanna narożna oprócz tego, że wspaniale wygląda, pozwala dodatkowo zaoszczędzić miejsce. Ustawiona w narożniku dwóch ścian, maksymalnie wykorzystuje cenne centymetry przestrzeni i sprawia, że łazienka staje się bardziej ustawna.

To powód, dla którego jest to model często wybierany do małych blokowych łazienek. Jednak w dużej łazience wanna narożna również sprawdzi się idealnie. Bez przymusu ograniczania się w wymiarach, możemy wybrać obszerną dwuosobową wannę narożną wyposażoną w podświetlenie LED i hydromasaż, pozwalającą w pełni zrelaksować się po ciężkim dniu.  

Wanna akrylowa Neo, RIHO

Wanna narożna asymetryczna do małej łazienki

Wanna narożna do małej łazienki? Jak najbardziej. Miłośnicy długich relaksujących kąpieli wcale nie muszą być poszkodowani tylko dlatego, że mają małą łazienkę. W niewielkich łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się wanny narożne asymetryczne, które mają jeden bok dłuższy i jeden krótszy. Bok łączący występuje w formie prostej i wtedy wanna kształtem przypomina trapez albo w postaci zaokrąglonej. Ta pierwsza opcja dodaje wannie modernistycznego szlifu i świetnie sprawdzi się w łazienkach urządzonych w stylach minimalistycznym i nowoczesnym.

Rodzaje wanien narożnych

Wanny narożne możemy podzielić ze względu na kształt na wanny narożne symetryczne (trójkątne), czyli takie z równymi bokami położonymi wzdłuż dwóch ścian, lub asymetryczne z jednym bokiem dłuższym i jednym krótszym.

To zaledwie jeden parametr podziału spośród wielu, ponieważ na rynku możemy znaleźć również: wanny narożne akrylowe, stalowe i wykonane z konglomeratu, wanny narożne z elementami szklanymi, wanny narożne z hydromasażem, wanny narożne z prysznicem i szklanym parawanem, wanny narożne z siedziskiem i bez siedziska, wanny narożne prawe i lewe (podział dotyczy wanien asymetrycznych), wanny narożne z zagłówkiem, wanny narożne z obudową lub przeznaczone pod zabudowę.

Jak zabudować wannę narożną?

Wanna może stanowić wyrazisty akcent w łazience bądź wpasować się w aranż i niemalże stopić się wizualnie z otoczeniem. Za to, jaki będzie efekt, w dużej mierze odpowiedzialna jest obudowa wanny narożnej. W sklepie z pewnością zakupimy obudowę dedykowaną każdej wannie narożnej, przy czym z reguły jest ona wykonana z akrylu. Nie musi to być standardowa biała barwa.

Jeśli zakupimy obudowę w kolorze czarnym lub czerwonym, możemy uczynić z wanny kontrapunkt dynamizujący wnętrze. Jeśli jednak marzy nam się jeszcze efektowniejsze wyeksponowanie wanny, mamy do wyboru kilka innych rozwiązań. Możemy zakupić gotowy panel styropianowy bądź kartonowo-gipsowy, który dowolnie wykończymy lub pomalujemy. Możemy również wykorzystać jedną z poniższych inspiracji.

Wanna narożna Rima, BESCO

Płytki ceramiczne i mozaika - to wciąż bardzo popularny trend. Za takim właśnie rozwiązaniem przemawia ogromna uniwersalność materiału. Płytki można dopasować kolorem i wzorem do podłogi lub ścian, możemy również wybrać płytki imitujące marmur lub inny kamień, drewno albo beton. Pamiętajmy, że do zaokrąglonych elementów obudowy powinniśmy wybrać mniejsze płytki (mozaikę), które utrzymają zamierzony owalny kształt obudowy.

Drewno - przepięknie ociepla nowoczesne minimalistyczne łazienki, szczególnie te w szarościach. Do łazienek najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które nie tylko wniesie do wnętrza wyrazisty oryginalny akcent, ale również jest niezwykle odporne na wilgoć i zmiany temperatur. Drewno tekowe, jatoba, merbau, czy lapacho zachwycą niecodzienną barwą i usłojeniem, którego próżno szukać w rodzimych gatunkach drzew.

Beton - w formie paneli, płyt lub farby betonowej to nieustanny hit w nowoczesnych łazienkach. Obudowę wanny możemy również pokryć mikrocementem, który także zapewni modny efekt betonu.

Wanna narożna Selena, POLIMAT

Obudowa wanny narożnej ze schowkami lub półkami to praktyczny sposób i dodatkowe miejsce do przechowywania. Schowki mogą zostać zakryte drzwiczkami na klik, wykończonego tym samym materiałem, co obudowa i w ten sposób staną się praktycznie niewidoczne. Innym sposobem są otwarte półki, na których ułożymy zapasowe ręczniki i kosmetyki do aromatycznej kąpieli.

Zdjęcie otwierające artykuł: Geberit

Autor
Wanna narożna - wymiary, montaż, zabudowa
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...