Jak urządzić łazienkę z wanną w bloku?
Odpowiedź brzmi: przemyślanie i kreatywnie. W niewielkiej łazience każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, więc na początku, zamiast skupić się na tym, jak zmieścić wannę w łazience, skupmy się na rozeznaniu rynku pod kątem zakupu mniejszych, kompaktowych urządzeń sanitarnych, dzięki którym zwiększymy ilość wolnego miejsca w pomieszczeniu. Wbrew pozorom pomimo mniejszych rozmiarów, zachowują swoją funkcjonalność. Świetnie sprawdzają się toalety i umywalki w nowoczesnym prostokątnym designie, przy czym warto postawić na podwieszane modele toalety i szafki umywalkowej.
Dzięki temu sprytnemu zabiegowi zyskamy wizualną lekkość aranżu i sprawimy, że optycznie i fizycznie powiększy się przestrzeń. Mała łazienka to również niewielka ilość miejsca do przechowywania. Dobrym pomysłem jest umywalka nablatowa, która nie zajmie miejsca wewnątrz szafki umywalkowej, gdzie z reguły chowamy łazienkowe „przydasie”.
Na co zwrócić uwagę, projektując małą łazienkę?
Oglądając małą łazienkę, optymiści z reguły twierdzą „spokojnie, wszystko się tu zmieści”, a pesymiści „przecież tu nic nie wejdzie!”, dlatego projektowanie małej łazienki z wanną rozpoczynamy od dokładnych pomiarów pomieszczenia i dostosowaniu do nich elementów wyposażenia. Nie ma tu miejsca na improwizację i rzucanie stwierdzeń „na oko”, szczególnie jeśli jesteśmy w gorącej wodzie kąpani i właśnie wybieramy się do sklepu celem zakupu osprzętu łazienkowego.
Po dokładnych pomiarach łazienki dobrze jest narysować jej szkic na papierze milimetrowym bądź skorzystać z bezpłatnego programu online do aranżacji wnętrz. Czy pomoże to w zaprojektowaniu małej łazienki? Jak najbardziej. Korzystając z rzeczywistych wymiarów łazienki i elementów wyposażenia, co do centymetra uda nam się zaprojektować wnętrze, w którym priorytetem jest ergonomia. Niektóre programy oferują opcję 3D, czyli możemy swobodnie „pochodzić” sobie po łazience z ustawionymi wirtualnie sprzętami i sprawdzić, czy z łatwością się przemieszczamy. Podpowiemy, jak uzyskać swobodę korzystania z sanitariatów:
• przed wanną wolne miejsce powinno wynosić co najmniej 70 x 100 cm,
• odległość pomiędzy miską ustępową a innymi urządzeniami sanitarnymi to minimum 20-30 cm.
Pamiętajmy o pozostawieniu przed sanitariatami takiej ilości wolnego miejsca, aby móc swobodnie z nich korzystać.
Gdzie umieścić wannę w łazience?
Mała łazienka w bloku często ma „przypadłość” zwaną wnęką. Warto wykorzystać właśnie to miejsce do umieszczenia wanny. Jeśli jednak ilość miejsca we wnęce jest niewystarczająca, a łazienka jest długa i wąska, wannę najlepiej ustawić na końcu pomieszczenia, a wnękę zagospodarować na pralkę. Jeśli zaś wanna zmieści się na ścianie przeciwstawnej do drzwi, jest to idealny układ, ponieważ pozostanie jeszcze sporo miejsca na bocznych ścianach, przy których umieścimy sedes i umywalkę.
Kwadratowe łazienki wydają się bardziej ustawne, gdyż wtedy wannę, możemy umieścić w dowolnym rogu. W domach natomiast dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny przyściennej pod skosem. W małych łazienkach wanna najczęściej wypełnia przestrzeń pomiędzy dwiema ścianami. Dokonując pomiaru, wpadamy często w panikę, ponieważ wydaje nam się, że nie można znaleźć tak małej wanny. Osąd ten weryfikują oferty producentów, którzy podążając za potrzebami „blokersów”, projektują funkcjonalne wanny o kompaktowych rozmiarach i ergonomicznych kształtach. Takie modele mają długość od 100 do 140 cm i szerokość od 65 do 75 cm. Mogłoby się wydawać, ze to niewiele, jednak swobodnie można w niej usiąść, a nawet leżeć.
Jaką wannę wybrać do małej łazienki? Rodzaje i kształty wanien
Łazienka w bloku z wanną ma swoje ograniczenia, dlatego skupmy się na wyborze modelu dopasowanego do wielkości i kształtu pomieszczenia.
• Wanna przyścienna przystosowana jest do przylegania jednym (dłuższym) bokiem do ściany łazienki. Wanny przyścienne kojarzą się z kształtem prostokąta i są stosunkowo wąskie, dlatego nie zajmują przestrzeni pośrodku łazienki, jednak wanny przyścienne mogą charakteryzować się zróżnicowanym designem. Możemy zdecydować się na wannę w kształcie owalu, półokrągłą, model zwężany do dołu, wannę niezabudowaną lub do indywidualnej zabudowy np. płytkami ceramicznymi.
• Wanna narożna jest ergonomicznym rozwiązaniem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Wanna narożna sąsiaduje z minimum dwoma ścianami, przy czym standardowe modele trzeci bok mają półokrągły. To idealna wanna do małej łazienki, ponieważ mnogość wariantów otwiera szereg możliwości aranżacyjnych. Możemy zdecydować się na tradycyjny model przypominający trójkąt prostokątny z jednym bokiem krzywoliniowym, ale również model w kształcie pięciokąta, egzemplarz z wyeksponowanym owalem, czy wannę narożną z jednym dłuższym bokiem. Warto pamiętać, aby wybór modelu uzależnić od wymiarów łazienki, najlepiej sprawdzą się niewielkie modele niesymetryczne o wymiarach boków przylegających do ściany 75 x 140 cm, oraz symetryczne 120 x 120 cm.
• Wanna wolnostojąca to mogłoby się wydawać marzenie nie do spełnienia w małych łazienkach. Mała łazienka z wanną wolnostojącą jest jednak możliwa do urządzenia i nie jest to trudne zadanie. Duży wybór rozmiarów i kształtów umożliwia dopasowanie odpowiedniego modelu do trudnego w aranżacji wnętrza i co więcej, taką wannę możemy ustawić w dowolnym miejscu łazienki, również przy jednej ze ścian. Wanny wolnostojące prostokątne, owalne, okrągłe, czy asymetryczne produkowane są również w kompaktowych rozmiarach wręcz stworzonych do małych łazienek.
Wanna z prysznicem – jak sprawdza się parawan nawannowy?
Znamy ten dylemat – wanna, czy prysznic? Okazuje się, że możemy mieć i wannę i prysznic jednocześnie. Taką kombinację umożliwia parawan nawannowy, czyli produkt montowany na wannach, zapewniający funkcjonalność prysznica. Parawan nawannowy produkowany jest ze szkła hartowanego i możemy zakupić model dedykowany do konkretnego modelu wanny. Rozwiązanie jest bezpieczne, gdyż parawan cechuje duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także doskonałe zabezpieczenie łazienki przed zachlapaniem wodą.
Parawan może zostać umieszczony nad fragmentem wanny na stałe bądź może być elementem ruchomym, czyli przesuwnym, składanym (harmonijkowym), narożnym bądź wahadłowym. Co ważne, parawan nawannowy możemy dopasować do aranżu łazienki. W łazienkach minimalistycznych sprawdzi się wariant szklany bez dodatków, do wnętrz loftowych pasuje parawan z czarnymi szprosami, bądź umieszczony w czarnej ramie, natomiast do łazienki klasycznej możemy zakupić model z mlecznego szkła o zaokrąglonych rogach. Mnogość wariantów pozwala wybrać formę odpowiednią dla siebie.
Wanna żeliwna, czy akrylowa?
Oprócz wanny żeliwnej i akrylowej, mamy do wyboru jeszcze wannę stalową stanowiącą korzystną ekonomicznie alternatywę dla wanny żeliwnej.
• Wanna żeliwna jest najcięższa, bo może ważyć nawet 80 kilogramów i kojarzy się z reliktem przeszłości. Wanny żeliwne wyposażone są często w ozdobne nóżki malowane na kolor srebra lub złota. To powód, dla którego warto zakupić ją do małej łazienki z wanną urządzanej w stylu retro. To solidny i trwały element wyposażenia, dlatego nie ma obawy o jego uszkodzenie, a przed porysowaniem chroni warstwa emalii. Wanna żeliwna ma jeszcze jedną zaletę, która może okazać się kluczową w kwestii wyboru, a mianowicie najdłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę wody podczas kąpieli.
• Wanna stalowa stylizowana na starą metalową balię to nie lada gratka dla właścicieli małych łazienek niesztampowych w stylu loft. Surowa industrialna wanna idealnie wpisze się w techniczny styl wnętrza. Jeśli jednak ocynkowana stal to dla nas zbyt wiele, możemy wybrać model emaliowany na dowolny kolor, pasujący do każdego aranżu łazienki. Wanna stalowa krócej, niż żeliwna „trzyma” ciepło, jednak w niczym nie odbiega trwałości pod warunkiem, że jakość emalii jest wysoka. W przypadku uszkodzenia mechanicznego bądź utraty dawnej estetyki możemy zlecić specjaliście ponowne emaliowanie, co jest rozwiązaniem tańszym, niż zakup nowej wanny. Wanna stalowa jest również lżejsza od wanny żeliwnej, bo waży około 30 kilogramów.
• Wanna akrylowa to nowoczesne rozwiązanie najchętniej wybierane do współczesnych łazienek. Mała łazienka z wanną to przestrzeń do zastosowania indywidualnych pomysłów wymagających często wyboru odpowiedniego kształtu wanny, a największą różnorodnością charakteryzują się właśnie wanny akrylowe. Wanny akrylowe wyposażone są również w udogodnienia takie jak siedzisko, zagłówek, podłokietnik lub półkę. Wanna akrylowa to najtańsze z wymienionych rozwiązanie, ale również najlżejsze i najcieplejsze. Podczas kiedy żeliwo i stal są raczej chłodne, akryl nie wytrąca ciepła, więc jest przyjemnie ciepły w dotyku.
Wanna akrylowa jest również łatwa w utrzymaniu czystości. Mała łazienka z wanną to marzenie, które jest możliwe do spełnienia. Przy odrobinie wyobraźni i wykonaniu szczegółowego projektowi zgodnego z wymiarami wnętrza i elementów wyposażenia, w niewielkiej przestrzeni można urządzić funkcjonalną łazienkę idealną do wielogodzinnego relaksu.