Styl śródziemnomorski w pigułce - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje?
Jak sama nazwa wskazuje styl śródziemnomorski czerpie inspiracje głównie z terenów południowej Europy łącząc ze sobą elementy kultury greckiej, hiszpańskiej, włoskiej, a nawet...marokańskiej. Cechą wspólną tych krajów jest wieczne słońce, nadmorskie kurorty, życie w zgodzie z naturą oraz slow life. Wnętrza w stylu śródziemnomorskim cechują się dość dużą swobodą w urządzaniu - mogą być urządzone zarówno w śnieżnobiałej bieli z niebieskimi, marynistycznymi akcentami nawiązującymi do lokalnego, greckiego krajobrazu jak również mogą bazować na stonowanych kolorach ziemi takich jak beże, złamane biele, odcienie brązów i zieleni.
Bez względu na to, na którą stylistykę się zdecydujemy motywem przewodnim w urządzaniu śródziemnomorskiego wnętrza powinna być natura. Starajmy się wykorzystywać dobrodziejstwo przyrody aranżując przestrzenie z wykorzystaniem kamienia, lnianych tkanin, piaskowca, wikliny, rattanu, drewna i dużej ilości roślin. Dzięki stworzeniu takiej kompozycji w prosty sposób przedłużymy sobie wakacje, których klimat towarzyszyć nam będzie przez cały rok.
Łazienka w stylu śródziemnomorskim - czym wykończyć ściany i podłogi?
Styl śródziemnomorski we wnętrzu to łatwy sposób na cieszenie się latem nie tylko przez trzy miesiące w roku. Dodając do tego codzienne rytuały, ulubione olejki, świece zapachowe i balsamy szybko zdamy sobie sprawę, że wnętrze, które najbardziej potrzebuje takiej stylistyki jest oczywiście łazienka. To w niej spędzamy pierwsze chwile zaraz po przebudzeniu, a także kierujemy krok w jej stronę chcąc doznać odrobiny relaksu i odprężenia po ciężkim dniu. Jak stworzyć niezapomniany klimat śródziemnomorskiej willi w domowych pieleszach? Zacznijmy od wykończenia podłóg i ścian.
Południowoeuropejskie domy i mieszkania w stylu śródziemnomorskim w pierwszej kolejności bazują na lokalnych surowcach, które oferuje nam natura dlatego w łazienkach śródziemnomorskich bardzo często spotkamy gliniane tynki na ścianach i podłogach, mikrocement w odcieniach beżu, nierównomiernie położony tynk dekoracyjny, kamień o szorstkiej i matowej strukturze, a także drewno w naturalnych i bielonych barwach.
Do łazienki w stylu śródziemnomorskim śmiało możemy sięgnąć również po klasyczne płytki ceramiczne. W tym wydaniu świetnie odnajdą się marokańskie, kolorowe wzory, a także glazura w kolorach ziemi. Aranżując sufit możemy pokusić się także o odsłonięcie belek stropowych pozostawiając je w drewnie. Taki zabieg nada łazience nieco rustykalnego charakteru. A co z oknami? Jeśli mamy taką możliwość pozostawmy je całkowicie odsłonięte - beżowe odcienie doskonale mienią się we wpadającym do środka popołudniowym, pomarańczowym słońcu.
Ceramika i dodatki do łazienki w stylu śródziemnomorskim
Dodatki do śródziemnomorskiej łazienki
Dekorując łazienkową przestrzeń w stylu śródziemnomorskim wykorzystajmy plecione kosze, gliniane klosze lamp wiszących, rattanowe dywaniki, drewniane stołki i suszone trawy. Pozostałe dodatki takie jak tacki, dozownik na mydło czy kubek powinny być wykończone w matowej bieli, beżu, brązie, zieleni lub szarości. Doskonale sprawdzą się także delikatne detale w czerni.
Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością - śródziemnomorska łazienka powinna sprawiać wrażenie lekkości i nie być przytłaczająca. Bezpiecznie będzie jeśli zdecydujemy się na proste i funkcjonalne wzornictwo, które nie tylko zadba o ponadczasowy wygląd łazienki, ale także będzie sprzyjał wygodzie użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem tego typu są na przykład kontenerki i tacki umieszczane wewnątrz szuflad - dzięki nim raz na zawsze pożegnamy się z bałaganem w łazience.
Urządzając łazienkę w duchu eko nie zapominajmy również o wyborze materiałów pozyskiwanych z recyklingu - pamiętajmy, że dom przyjazny naturze to nie tylko wybór stonowanej kolorystyki, ale również szereg ekologicznych rozwiązań, zrównoważony design i świadomy zakup mebli i dodatków.
Przykładem świadomego designu jest najnowsza kolekcja marki Roca, która idealnie wpisze się w klimat śródziemnomorskiej łazienki. To właśnie morze śródziemne wraz ze swoimi krajobrazami, stylem życia i wartościami zainspirowało markę Roca do stworzenia kolekcji Ona (Ona to fala w języku katalońskim). Rozwinięta w Centrum Designu Roca we współpracy z międzynarodowym biurem projektowym Noa Design i Benedito Design kolekcja jest zdefiniowana przez styl śródziemnomorski i cechuje się łagodnymi kształtami i geometrycznymi liniami. Nie zabrakło w niej oczywiście dodatków takich jak tacka, kontenerek, dozownik na mydło i kubek, które zostały wykończone matową powłoką.
Ceramika do śródziemnomorskiej łazienki - czy może być z ekologicznych materiałów?
A co z ceramiką? Najnowsza seria Ona od Roca oferuje kompletne rozwiązanie do łazienki - umywalki, meble, baterie, wanny, dodatki, miski WC i bidety, połączone z wartościami marki, które także pochodzą z tego samego regionu. Kolekcja nie tylko cechuje się prostym i lekkim designem, bazującym na lokalnych produktach, ale również świadomym podejściem do tworzenia.
Dziś producenci wychodzą naprzeciw ekologii oferując produkty pochodzenia naturalnego np. materiał Stonex stosowany do produkcji wanien lub Fineceramic, z którego powstają umywalki marki Roca.
Wanny przywołują wspomnienie spokojnej i relaksującej kąpieli w morzu śródziemnym poprzez obszerny wewnętrzny rozmiar oraz przyjemny w dotyku materiał Stonex®. Ekskluzywny materiał pochodzenia naturalnego Roca wyróżnia się przez właściwości antypoślizgowe, odporność na zużycie i trwałość.
Z kolei Finecaramic to ceramika nowej generacji pozwalająca na tworzenie lżejszych modeli umywalek w każdym rozmiarze, bardziej zrównoważony proces produkcji i wdrożenie zasady „zero waste”, ponieważ wszystkie składniki materiału są naturalne. Ponadto niższa waga dobrze wpływa na proces wypalania i transport redukując emisję CO2.
Przeglądając ofertę producentów zwróćmy uwagę również na rodzaj wykończenia ceramiki. Łazienka w stylu śródziemnomorskim świetnie będzie wyglądała z matowymi akcentami. Standardowa, błyszcząca biel może być wtedy dodatkowo pokryta powłoką Supraglaze® (Roca), która tworzy extra gładką powierzchnię nie tylko robiąc wrażenie estetyczne, ale także nie pozwala na gromadzenie się mikroskopijnym cząsteczkom osadu i tym samym brud nie może pozostać na ceramice.
- Kolekcja Ona jest elementarna i organiczna, połączona z naturą oraz łatwa do wkomponowania w każdą przestrzeń. Jej wszechstronność i szeroka gama wymiarów sprawiają, że jest wysoce kompatybilna z meblami i akcesoriami. To jest coś, co bardzo cenię jako projektant wnętrz. - podsumował projektant wnętrz Gabriel Escamez.