Jak wybrać kabinę prysznicową?

Znalezienie idealnej kabiny prysznicowej będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli odpowiednio zawęzisz okręg poszukiwań. Przede wszystkim określ ilość wolnego miejsca w łazience i sprawdź, jaki model prysznica może się w niej znaleźć - duży czy skromniejszy. Następnie wyznacz dla niego miejsce. Weź pod uwagę nie tylko względy wizualne, ale też wygodę korzystania z natrysku. Zastanów się również, czy wolisz tradycyjny prysznic z brodzikiem, czy może nowoczesny model bezbrodzikowy. Na koniec sprawdź, jaki rodzaj materiału będzie najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę jego prezencję, wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Dysponując takim zasobem wiedzy, szybciej namierzysz odpowiedni sprzęt.

Przed zakupem konkretnego modelu upewnij się, że w razie awarii będziesz mieć wsparcie autoryzowanego serwisu i możliwość zakupu części zamiennych. Rób zakupy tylko w sprawdzonych sklepach, z pewnym okresem gwarancji, np. w lazienkaplus.pl.

Rodzaje kabin prysznicowych

Biorąc pod uwagę kształt, na rynku dostępne są cztery główne rodzaje kabin prysznicowych:

  • Kabiny prysznicowe prostokątne - jedne z najchętniej wybieranych przez Polaków. Cechuje je duża rozpiętość rozmiarów (od mniejszych modeli 80x90 cm, przez nieco większe kabiny prysznicowe 80x100 cm, aż po te najbardziej okazałe, np. o wymiarach 120x110 cm) i prosty montaż (w rogu lub przy jednej ze ścian łazienki). Zapewniają pełną swobodę ruchu podczas kąpieli i można je łatwo dopasować do wymogów wnętrza.
  • Kabiny prysznicowe kwadratowe - świetna opcja zwłaszcza do małych łazienek, w których liczy się każdy centymetr. Najmniejsze modele mają ok. 70x70 cm, jednak największym wzięciem w tej kategorii cieszą się kabina prysznicowa 90x90 cm i kabina prysznicowa 80x80 cm. Można je zamontować we wnęce lub w rogu pomieszczenia, aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że kabiny prysznicowe kwadratowe nie są zarezerwowane tylko do małych łazienek. Na rynku dostępne są też bardzo duże modele, np. 120x120 cm, przeznaczone do zdecydowanie większych przestrzeni, np. do łazienki w typie pokoju kąpielowego.
  • Kabiny prysznicowe półokrągłe - najczęściej przeznaczone do montażu narożnego. Zajmują mało miejsca, więc dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Mogą być symetryczne albo asymetryczne (z jednym bokiem dłuższym od drugiego). Tego rodzaju modele można montować po lewej lub po prawej stronie - przed zakupem koniecznie sprawdź, jaka opcja pasuje do twojej łazienki.
  • Kabiny prysznicowe niestandardowe, np. prysznic walk-in - ten model prysznica wznosi się obecnie na wyżyny popularności. Jego cechami charakterystycznymi są gładkie szklane boki, minimalny lub nieobecny brodzik i… brak drzwi! Ale spokojnie - prysznic jest tak zaprojektowany, że woda z natrysku nie wydostaje się poza wyznaczony obszar, więc kąpiel jest w pełni komfortowa. Ze względu na swoją oszczędną formę, kabiny walk-in są doskonałym uzupełnieniem nowoczesnej lub loftowej stylizacji (tu pasują szklane ścianki poprzecinane charakterystycznymi szprosami). Świetnie sprawdzają się też w łazience, z której korzystają osoby starsze lub niepełnosprawne. Zapewniają pełną swobodę ruchu i pozwalają bezpiecznie korzystać z natrysku.

Dobra kabina prysznicowa, czyli jaka?

Jeśli zastanawiasz się, jaką kabinę prysznicową wybrać, koniecznie weź pod uwagę materiał, z którego ją wykonano. Chodzi tu zarówno o drzwi, jak i o ściany. Wybierając materiał najwyższej jakości masz pewność, że prysznic posłuży ci przez długie lata, a jego eksploatacja nie będzie droga.

Drzwi i ścianki prysznica mogą być wykonane z polistyrenu (akrylu) albo ze szkła hartowanego. Ten pierwszy jest tańszy i lżejszy, ma bardzo ciekawe wzory i kolory, ale łatwo go uszkodzić (np. pod wpływem mocniejszego uderzenia). Szkło hartowane jest zdecydowanie mocniejsze i bezpieczniejsze. Bardzo trudno je uszkodzić, ale w razie wypadku pokruszy się na małe kawałki o nieostrych brzegach, co redukuje ryzyko skaleczenia.

Jakie mogą być drzwi prysznicowe?

Wybierając kabinę prysznicową, uważnie przyjrzyj się drzwiom (jeśli zdecydujesz się na model tradycyjnie otwierany). Powinny być dopasowane pod kątem wygody użytkowników (nasze gabaryty mają tu znaczenie!) oraz wolnego miejsca wokół kabiny. Co masz do wyboru?

  • drzwi prysznicowe suwane - są osadzone na rolkach przesuwających się w prowadnicach (mogą przesuwać się na jedną stronę lub na boki). Nie zajmują miejsca przed kabiną, dlatego są dobrym wyborem do małej łazienki. Otwór wejściowy jest na tyle duży, że spokojne zmieści się w nim osoba o większej masie ciała;
  • drzwi prysznicowe harmonijkowe - również zajmują niewiele miejsca, więc warto je rozważyć do niewielkiej łazienki. Wymagają jednak większej cierpliwości i staranności przy sprzątaniu - duża liczba plis nie ułatwia pracy;
  • drzwi prysznicowe uchylne – potrzebują odpowiedniego miejsca przed kabiną, bo otwierają się klasyczne drzwi. Są wygodne, szerokie i łatwe w utrzymaniu czystości. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po kąpieli z otwartych drzwi na podłogę będzie ściekała woda;
  • drzwi prysznicowe wahadłowe - otwarte zajmują nieco mniej miejsca niż poprzednik, ponieważ zawiasy montuje się tu bliżej środka drzwi. Jednak przez to, że część skrzydła otwiera się do środka, a część na zewnątrz, zostawiają węższą przestrzeń na wejście dla użytkownika.

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Brodzik prysznicowy nie jest obowiązkowym elementem kabiny prysznicowej. A przynajmniej nie zawsze. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach coraz chętniej odchodzi się od instalowania kabin z brodzikami, montując same drzwi prysznicowe. Daje to wrażenie większej przestrzeni i nie tworzy zbędnych podziałów. Aby zainstalować kabinę prysznicową bez brodzika, trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże, aby woda spływała do kanalizacji, a nie gromadziła się na podłodze.

Jeśli zdecydujesz się na tradycyjną kabinę prysznicową z brodzikiem, możesz wybrać między brodzikiem płaskim, o minimalistycznym wyglądzie (wysokość od ok. 2,5 do 5 cm) lub głębokim, który może pełnić rolę mini wanny (dostępne wysokości od 9 do nawet 40 cm).

Bez względu na to, który model wybierzesz, pamiętaj, że powinien być ściśle dopasowany do wybranej przez ciebie kabiny prysznicowej. Aby uniknąć pomyłek i frustracji, najlepiej kupować gotowe zestawy, czyli kabinę prysznicową wraz z brodzikiem. Jeśli jednak wolisz samodzielnie skomponować swój zestaw, zwróć uwagę na oznaczenia producentów. Większość z nich podaje, które brodziki prysznicowe będą pasować do konkretnych rodzajów kabin. W razie wątpliwości poproś o pomoc konsultanta - w lazienkaplus.pl zrobisz to bez wychodzenia z domu!

Prysznic z brodzikiem - jaki materiał wybrać?

Oprócz kształtu i wysokości ważny jest też materiał wykonania brodzika. To on przesądza o trwałości sprzętu i sprawia, że sprzątanie jest bezproblemowe i szybkie lub przeciwnie - wymagające i długotrwałe. Do najpopularniejszych brodzików w tej kategorii należą:

  • brodziki akrylowe - najczęściej wybierane przez użytkowników. Mają bardzo rozbudowaną ofertę wzorniczą i kolorystyczną i pasują do łazienek urządzonych w każdym stylu. Są lekkie, elastyczne i niedrogie. Długo trzymają ciepło i łatwo utrzymać je w czystości. Są jednak średnio odporne na uszkodzenia i zarysowania;
  • brodziki stalowe - podobnie jak poprzednicy, występują w wielu kształtach i łatwo dostosowują się do wymogów przestrzeni. Pokryte są emalią, dzięki którym niestraszne im uszkodzenia mechaniczne i chemiczne środki czystości. Ich minusem jest fakt, że szybko się wychładzają, co jest istotne jeśli brodzik ma służyć jako mała wanna;
  • brodziki ceramiczne - są bardzo stabilne i wytrzymałe, ale sporo ważą. Wykazują bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, łatwo też się je czyści. Montaż takich brodzików jest bardzo prosty, bo nie wymagają użycia stelażu;
  • brodziki z konglomeratu - bardzo eleganckie i trwałe. Najdroższe w całym zestawieniu, ale niewątpliwie najlepiej się prezentują i gwarantują trwałość przez długie lata. Są odporne na uszkodzenia i rozwój drobnoustrojów. Łatwo utrzymać je w czystości.