Sprawdź dobrze odpływ kanalizacyjny

Miska ustępowa to akcesorium, którego nie powinno się kupować bez uprzedniego sprawdzenia odpływu kanalizacyjnego. Jeśli znajduje się on w ścianie, to konieczne będzie kupienie muszli klozetowej z odpływem poziomym, nazywaną również miską poznańską. Jeśli odpływ znajduje się w podłodze, to konieczne będzie kupienie miski z odpływem pionowym, którą powszechnie nazywa się warszawską. Część sedesów posiada podejście uniwersalne, a przez to można zamontować je na te dwa sposoby. Są one jednak droższe i jeśli nie ma potrzeby, aby się na nie decydować, najlepszym wyborem będzie zakup miski z wybranym odpływem.

WC kompaktowe z kolekcji Dama-N, Roca

Sedes podwieszany czy sedes stojący?

Główny podział modeli sedesów dzieli je na wiszące oraz stojące. Pierwszy wariant montowany jest do stelaża, który następnie trzeba obudować lub obmurować. Ścianka instalacyjna ma około dwudziestu centymetrów grubości, a wszystkie instalacje wraz ze zbiornikiem są za nią ukryte. Na ścianie znajduje się tylko przycisk do spłukiwania wody.

Montaż w tym wypadku jest nieskomplikowany, a cała konstrukcja wytrzymała. Zaletą tego rozwiązania są przede wszystkim walory estetyczne, a także brak styczności toalety z podłożem, co pozwala zaoszczędzić miejsce i utrzymać łazienkę w czystości.

Sedes stojący jest montowany do podłoża. W tym wypadku największą popularnością cieszy się WC kompakt, ponieważ sedesy kompaktowe mają miskę zintegrowaną ze zbiornikiem do spłukiwania wody. W trakcie trwania remontu łazienki jest to jeden z najłatwiejszych w montażu wariantów.

Jak wybrać spłuczkę?

Sedes do łazienki to nie tylko miska ustępowa, ale również spłuczka, która powinna być w miarę możliwości oszczędna i praktyczna. W zbiorniki spłukującym najczęściej mieści się około sześciu litrów i standardowo tyle jest zużywane podczas jednorazowego naciśnięcia przycisku. Nie zawsze jest to jednak konieczne, dlatego praktycznym rozwiązaniem jest montaż spłuczki z dwudzielnym przyciskiem.

Wówczas możliwe jest wybieranie pomiędzy spłukiwaniem za pomocą całej pojemności zbiornika czy też za pomocą połowy jego zawartości. W rezultacie można zaoszczędzić sporo wody, co nie tylko wpisuje się w proekologiczne poglądy propagowane na całym świecie, ale również sprawia, że rachunki za to medium są znacznie niższe.

Jaki wybrać system podtynkowy?

W przypadku podwieszanych misek WC bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniego stelaża podtynkowego. Wiele osób obawia się montowania podwieszanych sedesów w trosce o trwałość całej konstrukcji, a tymczasem wysokiej jakości stelaże mają wytrzymałość sięgającą nawet kilkuset kilogramów. Jeśli chodzi o walory estetyczne, to przycisk do spłukiwania powinien być dopasowany do innych elementów w łazience tak, aby tworzył z nimi spójną całość.

Estetyka nie jest tutaj jednak na pierwszy miejscu. Najważniejsza jest jakość i trwałość, dlatego nie powinno się oszczędzać nie stelażu, jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty w niedalekiej przyszłości.

WC podwieszane, Geberit, proj. Musiał Studio, fot. Łukasz Zandecki

Potwierdzeniem najwyższej jakości w tym wypadku będzie długa gwarancja opiewająca nawet na dziesięć lat. Zakup stelaża podtynkowego, który ma tylko dwuletnią gwarancję rodzi niebezpieczeństwo, że wkrótce będzie wymagał wymiany, a ponadto trudno będzie znaleźć pasujące do niego części. Droższe stelaże dają za to gwarancję wytrzymałości oraz braku problemów z dokupieniem części.

Najlepszy sedes do małej łazienki

Łazienki wciąż często należą do najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniach i domach, a przez to zdecydowana większość ludzi nie może sobie pozwolić na pełną swobodę aranżacyjną. Można jednak z powodzeniem wybrać sedes do łazienki z ograniczonym metrażem tak, aby zajmował on jak najmniej miejsca i był funkcjonalny. Toalety o kompaktowych rozmiarach pełnią wszystkie funkcje, jakie pełnią tradycyjne toalety, ale zajmują mniej przestrzeni użytkowej.

Warto pamiętać o tym, że boczna krawędź od ściany powinna mieć nie mniej niż piętnaście centymetrów, natomiast przednia krawędź miski od ściany znajdującej się naprzeciwko to około dziewięćdziesięciu centymetrów. Przy zachowaniu tych odległości nawet w małej łazience korzystanie z toalety będzie w pełni komfortowe.

Wśród kompaktowych sedesów, podobnie jak w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników, wyróżnia się sedesy pionowe, poziome oraz narożne. Ostatni wariant zdaje się zapewniać najwięcej przestrzeni użytkowej dzięki schowaniu między dwiema ścianami, ale bardzo często wymaga kosztownych i czasochłonnych remontów. Przed wyborem odpowiedniego sedesu do małej łazienki warto zasięgnąć rady ekspertów i skonsultować z nimi projekt, aby wiedzieć, czy jest możliwy do zrealizowania oraz opłacalny. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Geberit, proj. Monika Staniec, fot. Stan Zajączkowski