Umywalka podblatowa - co to?

Już sama nazwa wskazuje, z jakim rodzajem umywalek mamy tutaj do czynienia. Umywalki podblatowe są umieszczane tuż pod blatem. Takie rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Prawidłowy montaż umywalki determinuje jej przyszłą wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia, a efekt finalny jest na tyle praktyczny, że tego rodzaju umywalki są do dzisiaj najczęstszym wyborem zarówno w domach, jak i w przestrzeni publicznej.

Jakie są wady umywalek wpuszczanych w blat?

Jedną z nielicznych wad tego rozwiązania jest konieczność wyboru odpowiedniej szafki, wewnątrz której będzie znajdowała się umywalka. Klienci mogą wybrać zabudowę samodzielnie zabudowę albo wybrać gotowy zestaw mebli, ale ten wariant znacząco ogranicza możliwości aranżacyjny i może nie pokrywać się w stu procentach z oryginalnym zamysłem.

Warto pamiętać o tym, że syfon oraz elementy montażowe zajmują w tym wypadku ogromną część górnej części szafki, co z kolei redukuje przestrzeń na chowane w niej przybory czy kosmetyki. Jeśli chodzi o walory wizualne, to zlew wpuszczany w blat w zestawie z szafką może optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Dodatkowy model, zwłaszcza w małych łazienkach, może doprowadzić do tego, że łazienka wydaje się jeszcze mniejsza. 

Jakie są zalety umywalek wpuszczanych w blat?

Jeśli pod względem wizualnym umywalka tego rodzaju może optycznie pomniejszać pomieszczenie, to w rzeczywistości takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić sporo przestrzeni. Umywalka, która nie odstaje ponad wysokość blatu, pozwala cieszyć się dodatkową przestrzenią tuż nad umywalką, czyli najczęściej przed lustrem. Nie ma tutaj problemów związanych z tym, że kran znajduje się zbyt nisko, a w misie jest zbyt ciasno, aby mycie rąk było niekomfortowe.

Wszystkie elementy montażowe znajdują się pod blatem, a w związku z tym całość wygląda estetycznie. Wielką zaletą tego rozwiązania jest ogromna różnorodność wśród modeli, dzięki czemu z łatwością można znaleźć małe i duże umywalki odpowiadające indywidualnym potrzebom. Nie bez znaczenia jest fakt, że umywalki wpuszczane w blat są o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości w przeciwieństwie do swoich nablatowych odpowiedników.

Umywalka wpuszczana w blat - wymiary

Modele dostępne na rynku mają najróżniejsze kształty i wymiary, dlatego bez problemu można je dostosować do indywidualnych wymogów. Same wymiary umywalki nie są jednak jedynymi, jakie trzeba wziąć pod uwagę, aby łazienka była w pełni funkcjonalna. Odległość między umywalką a baterią powinna być uwzględniona jeszcze na etapie projektowania łazienki, aby uniknąć w późniejszym czasie kosztownych poprawek i wydłużania się remontu. Otwory montażowe powinny znajdować się w odpowiednich miejscach, a poszczególne elementy się powinny ze sobą kolidować.

Umywalka wpuszczana w blat powinna znajdować się mniej więcej na wysokości dziewięćdziesięciu centymetrów. Bateria ścienna powinna znajdować się piętnaście centymetrów nad nią, a bateria nablatowa dziesięć centymetrów nad nią. Zachowanie takich wymiarów sprawi, że będzie funkcjonalna i sprawdzi się w przypadku osób o różnym wzroście. Sama bateria musi nachodzić na umywalkę na długość jednej trzeciej lub jednej drugiej jej szerokości, a dzięki temu woda nie będzie rozlewała się z żadnej strony.

Jaki model umywalki wybrać?

Prostokątne umywalki wpuszczane w blat mają już status ponadczasowych klasyków, które sprawdzają się w łazienkach o najróżniejszych aranżacjach. Idealnie wpisują się w styl klasyczny, ale również prowansalski czy loftowy. Miłośnicy mniej oczywistych rozwiązań na pewno docenią nietypowy kształt owalnych umywalek, które doskonale wpisują się w mniej uporządkowane style, takie jak boho czy styl prowansalski. Warto zwrócić uwagę na szerokość brzegów umywalki. Jeśli ma się na niej znaleźć miejsce na dozowniki z mydłem, mydelniczkę, szczoteczki do zębów i inne przybory, warto zdecydować się na szersze.

Jeśli zaś chcemy wyeksponować piękny blat w łazience, umywalka powinna zajmować jak najmniej przestrzeni. Do najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonywane są umywalki, od lat należą ceramika i konglomerat. O wiele rzadziej wybiera się do łazienek umywalki metalowe, ale w niektórych aranżacjach sprawdzają się one znakomicie. Należą do nich na przykład styl industrialny, w którym ceni się połączenie metalu, szkła, cegły i betonu.