Remont łazienki obejmuje najczęściej takie elementy, jak: montaż nowej instalacji, poprawę funkcjonalności pomieszczenia (np. wygospodarowanie większej przestrzeni), wymianę sanitariów czy unowocześnienie wyglądu wnętrza. Jego skala może być bardzo różna, od kosmetycznych poprawek, po praktycznie przebudowanie całej łazienki. Oczywiście to, jakie roboty planujemy przeprowadzić, wpłynie na koszta robocizny, materiałów, wymienianych elementów, opłat, itd. Dlatego, aby określić, jakie czekają nas wydatki, musimy dokładnie rozplanować remont naszej łazienki.

Co wpływa na koszt remontu łazienki?

Kwoty, jakie będziemy musieli przeznaczyć na wyremontowanie naszej łazienki, różniły się będą w zależności od kilku czynników, w tym regionu Polski; w niektórych robocizna jest droższa, w innych tańsza, podobnie rzecz się ma z cenami materiałów budowlanych.

Generalnie jednak, najważniejszym elementem mającym wpływ na koszt remontu tego pomieszczenia jest jego wielkość. Im większa powierzchnia łazienki, tym odnowienie jej będzie droższe. Jeśli nasza łazienka ma 5 m2, to całkowity koszt jej remontu najprawdopodobniej mieścił się będzie w przedziale 15 000 - 18 000 zł.

Na wysokość tej kwoty wpłynąć może także złożoność projektu - kolejny istotny czynnik, od którego zależy koszt wykończenia łazienki. Im projekt bardziej skomplikowany, tym więcej wymagał będzie od wykonawcy czasu oraz wysiłku, co rzecz jasna podniesie koszt robocizny. Cena samego projektu łazienki też może się znacząco różnić w zależności od konkretnych jego szczegółów. Dlatego przy szacowaniu kosztów wykończenia łazienki należy wziąć pod uwagę także złożoność projektu - jeśli chcemy zaoszczędzić, lepiej postawić na prostsze rozwiązania.

Oczywiście koszt odnowienia łazienki w znacznym stopniu zależy również od jakości materiałów budowlanych. Te lepsze pod względem jakościowym na ogół kosztowały będą więcej niż ich odpowiedniki z niższej półki. Nie zapominajmy, że w ostatnich latach ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły, a wraz z nimi w górę poszły również koszta remontów. Z drugiej strony, oszczędzanie na ich jakości niekoniecznie jest dobrym pomysłem - droższe materiały mogą odwdzięczyć się dłuższą bezproblemową eksploatacją łazienki oraz zachowaniem jej estetyki.

Na koszt remontu wpływa też lokacja łazienki. Remont tej w bloku najczęściej będzie nieco tańszy niż w przypadku łazienki w domu rodzinnym.

Samodzielnie czy z ekipą?

W Polsce pokutuje opinia, że na remoncie można i należy zaoszczędzić, wykonując jak najwięcej prac (lub wszystkie) samodzielnie. Nie jest to jednak najlepsza opcja, szczególnie w przypadku remontu łazienki. Wiąże się on z koniecznością wykonania licznych skomplikowanych, pracochłonnych robót, wymagających wiedzy i umiejętności, a także specjalistycznego sprzętu. Niektórych nie można też przeprowadzać bez odpowiednich uprawnień. Dlatego zatrudnienie fachowców jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Pracują oni szybko, wydajnie, zgodnie z procedurami BHP. Udzielają też gwarancji i rękojmi na swoje usługi. Dzięki nim zaoszczędzić możemy nie tylko czas i nerwy, ale też pieniądze; poprawianie źle wykonanych własnoręcznie prac pociąga za sobą koszta.

Gdzie szukać dobrych fachowców?

Uznanych specjalistów z branży budowlano-remontowej sprawnie znajdziemy za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, takich jak https://www.oferteo.pl/. Wszystkie oferty są zweryfikowane, można też skorzystać z rankingu i porównywarki firm, a także zamieścić własne ogłoszenie i czekać na zgłoszenia wykonawców.